Battaniye Tüy Döküyor Ne Yapmalıyım?

Yeni alınan battaniyelerde görülen tüy dökme sorunu, koltuklarınızın hatta tüm evinizin batmasına yol açabilir. Evi batırdığı için çoğu zaman sinir bozucu bir hal alan bu durumun önüne geçmek için çeşitli yöntemler uygulanabilir.

Eğer battaniyenizi yeni aldıysanız, tüylenme sorununun görülmesi bir nebze de olsa normal karşılanır. Fakat ilk yıkamadan sonra yeni alınan battaniyede tüylenme sorunu hala devam ediyorsa, battaniyeyi aldığınız yere götürebilir ve tüylenmeyle ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Battaniye Tüy Döküyor Ne Yapmalıyım?

1-)1 Defa Yıkamak İyi Gelir

Tüylenen battaniyeyi 1 defa yıkamak, battaniyenin ehlilleşmesini sağlar ve tüylerin dökülmesinin önüne geçer. Genellikle yeni satın alınan battaniyelerin 1 defa yıkanmasında fayda vardır. çoğu zaman 1 defa yıkadıktan sonra tüylenme sorunu ortadan kalkar.

2-)3 Gün Geçmediyse İade Edebilirisiniz

Eğer battaniyeyi yeni aldınız ve tüyleniyorsa, bir an evvel battaniyeyi iade etmeyi düşünebilirsiniz. Eğer battaniyeyi almanız üzerinden 3 gün geçmediyse, gönül rahatlığıyla iadenizi yapabilirsiniz.

3-)Battaniyeyi Buzluğa Koyma Yöntemi

Eskilerin bildiği yöntemlerden olan buzluğa koyma yöntemini de deneyebilirsiniz. Çoğunlukla tüylenen kazakların torbaya konulup, buzluğa atılması şeklinde uygulanan bu çözümü tüylenen battaniyelerinizde de deneyebilirsiniz. Bizim tecrübelerimize ve yaptığımız araştırmalara dayanarak, işe yaradığını söyleyebiliriz 🙂 Battaniyeyi 1-2 gün buzlukta bekletin ve ardından kullanmaya devam edin.

NOT: Tüylenen battaniye için uygulayabileceğiniz favori yöntemlerin başında; battaniyeyi buzluğa koyma yöntemi gelmektedir. Deneyerek sonuçlarını hemen ölçümleyebilirsiniz.

Tüylenen Battaniyeler Nasıl Temizlenir?

Tüylenen battaniyeleri temizlemek için ilk olarak elinizle manuel olarak, tüyleri toparlamaya çalışın. Ardından yıkama eylemine girişin. Yıkama eylemini ise şöyle yapmanız tavsiye edilir:

  • İlk olarak sabunlu su hazırlayın. Ardından sabunlu suyun içerisine birkaç çorba kaşığı amonyak ilave edin.
  • Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra battaniyelerinizi, sabunlu suyun içerisine bastırın ve yıkamaya başlayın.
  • Yapacağınız bu yıkama işlemiyle, tüylenen battaniyenizi gönül rahatlığıyla temizleyebilirsiniz.

NOT: Eğer sabunlara, kimyasal temizleyicilere alerjiniz varsa; battaniyeyi birden fazla kez yıkamanızda fayda vardır. Çünkü battaniye yıkandığı sabunu/deterjanı çekecektir, bu da sizde alerjinin tetiklenmesine sebep olabilir.

EDİTÖR TAVSİYESİ: Şayet battaniyenizi henüz yeni aldıysanız, tüy döktüğünüzü farkeder farketmez aldığınız markaya/satıcıya gidin ve şikayetinizi dile getirin. Bu tarz durumlarda ilgili satıcının, ürünü geri iade alması muhtemel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir