Barbunya Yemeğinin Yanında Ne Yenir?

Baklagillerin başında yer alan barbunya gerek sulu yemek olarak gerekse de meze olarak birçok şekilde sofralarımızda yer alır. Mesela Akdeniz mutfağında barbunya, diğer baklagillerin de yapıldığı gibi zeytinyağlı şekilde hazırlanmaktadır. Havuç, patates ve barbunya ile yapılan zeytinyağlı barbunya pilaki, birçok yemeğimizin yanında soframızı süslemektedir.

Peki, her yemeğin yanına yakışan barbunya, ana yemek olduğunda yanında nasıl bir lezzet olmalı? Şimdi sizlere nefis önerilerimiz olacak.

Barbunyanın olduğu sofralar daha da lezzetlensin diye önerdiğimiz tarifleri deneyebilirsiniz.

1)Yoğurtlu Dövme Buğday Çorbası

Eğer hangi yemeği yapacağınız konusunda kararsız kalıyorsanız, barbunyanın yanında sindirimi kolaylaştıran yoğurtlu dövme buğday çorbasını hazırlayabilirsiniz. Kolay bir şekilde yapabileceğiniz dövme çorbası herkesin severek tükettiği bir çorbadır. Barbunya yemeğine eşlik edecek olan bu yoğurtlu çorba önerimiz, sofranızda barbunyanın lezzetine lezzet katacaktır.

2)Tavuklu Sebzeli Şehriye Çorbası

Eğer zeytinyağlı bir barbunya yemeği yapmayı düşünüyorsanız, yanına mutlaka et içeren bir çorba yapmalısınız. Doyurucu çorbalardan biri olan tavuklu sebzeli şehriye çorbası, protein deposu barbunya yemeğinize çok yakışacaktır.

3)Domates Çorbası

Ana yemek olarak yapılan barbunyanın yanına çorba tarifi arayanla için, oldukça hafif bir çorba olan domates çorbasını önerelim. Protein kaynağı olan barbunya ve vitamin deposu domates çorbası size hem tokluk hissi verecek hem de havaların soğumasıyla düşecek olan bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak.

4)Sebzeli Nefis Kuskus Pilavı

Barbunya pilaki yanında ne yenir sorunuza lezzetli ve bir o kadar da çok sevilen bir yanıt daha verelim. Sebzeli kuskus pilavını deneyerek, ana yemeğiniz olan ister etli barbunya ister zeytinyağlı barbunya pilakinin olduğu sofraları daha da lezzetlendirebilirsiniz. Bakliyat odaklı barbunyanın yanında bol sebzeli kuskus pilavı iyi gidecektir.

5)Ankara Pilavı

Çağırmış olduğunuz misafirleriniz için hazırladığınız iştah açıcı sofranızda, ana yemek olarak barbunya yemeği yer alsa yanına ne yapardınız? Eğer aklınızda pilav fikri var ama bir tarif yoksa Ankara tava pilavını denemenizi tavsiye ederiz. Ankara pilavı et ve şehriyenin buluştuğu nefis yemeklerden biridir. Siz de barbunya olan öğünlere bu sevilen pilavı ekleyebilirsiniz.

6)Beşamel Soslu Ispanaklı Fırın Makarna

Görüntüsü ile iştah açan bu makarna, barbunya pilaki ya da etli veya zeytinyağlı barbunyaya eşlik edebilir. Eğer vaktiniz azsa kendinizi çok yormadan, dakikalar içinde hazırlayacağınız bu makarnayı mutlaka denemelisiniz.

7)Közlenmiş Biber Sandal

Etli barbunya yemeğinin ana yemek olduğu bir masada, göz kamaştıran ve bolca iştah açan bir salata da olmalı. Közlenmiş biber sandal öyle kolay bir işlemle hazırlanıyor ki; denediğiniz zaman her yemeğin yanında yapmak isteyeceksiniz. Lezzetli masanızda afiyetle yiyebileceğiniz biber sandal, aynı zamanda şık sunumuyla a misafirlerinizden beğeni toplayacak.

8)Patlıcan Ezmesi

Her şekilde tüketilebilen ve ana yemek olmadığı durumlarda her yemeğin yanında çok sevilen patlıcan ezme, barbunya olan masaları da lezzetlendiriyor. Misafirlerinizin ve ailenizin çok beğeneceğini düşündüğümüz patlıcan ezme, sizin de listenize eklenebilir.

9)Tavuklu Krep Bohçası

Tavuklu krep bohçası ile barbunya pilakinin servis edildiği masalar birbirlerine uyumuyla ve tavuklu krep bohçasının estetik görüntüsüyle iştahları açacak ve bir yiyen bir daha isteyecek.

10)Su Böreği Tadında Kolay Dilimli Börek

Yemek hazırlıkları içindeyseniz ve ocağınızda barbunya yemeği pişiyorsa size bir de su böreği tadında börek gerek. Hiç vaktim yok böreği yetiştiremem diyorsanız, su böreği gibi lezzetli olan dilimli böreği tavsiye ediyoruz. Etli ya da zeytinyağlı barbunyanın yanında mutlaka denemelisiniz. Afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir