Çift Taraflı Bant Nasıl Çıkar?

Duvara çivi çakmaktansa hem evimize zarar vermemek için hem de rahatlıkla tablolarımızı, posterlerimizi asabilmek için çift taraflı bantları kullanmayı tercih ederiz. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte çift taraflı bantların gücü de bir o denli arttı. Hatta bazı bantlar o kadar güçlü yapışkana sahip ki, çıkarma konusunda bizlere güçlük yaşatabilmekte.

Duvarlarda, mobilyalarda, arabalarda daha aklınıza gelmeyecek pek çok yerde ihtiyaç halinde kullandığımız çift taraflı bantları çıkarmak o kadar da kolay değil. Günümüzdeki bantların yapışkanları bir hayli güçlü olduğundan, çıkartırken zorlanılabilmekte. Biz de bu yazımızda sizler için çift taraflı bantların nasıl kolay bir şekilde çıkarılabileceğinden bahsedeceğiz. Eğer doğru yöntemleri uygularsanız, sandığınızdan daha kolay bir şekilde bantları yapıştıkları yerden çıkartabilirsiniz.

Çift Taraflı Bant Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Isıtma, ıslatma, selülozik tiner ile çıkarma gibi pek çok yöntemi yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

1-)Sıcak Su ile Çıkarma Yöntemi

Çift taraflı bantların çıkarılmasında en kolay ve etkili yöntemlerden biri; sıcak su ile çıkarma yöntemidir. İlk olarak mikrofiber bir beze sıcak su dökün, ardından bu mikrofiber bezi bantın yapışmış olduğu alana doğru iyice sürtün. 10-15 dakika kadar bezle yapışkanlı bölgeyi silmeye devam edin. Eğer yapışkanın zayıfladığını ve yavaş yavaş çıkmaya başladığını farkettiyseniz, bu yöntem işe yarıyor demektir.

2-)Isıtarak Çıkarma Yöntemi

Isı sayesinde bandın yapışkan özelliğini kaybetmesini sağlayabilirsiniz. Basit ısı kaynakları yardımıyla bantın yapışık olduğu bölgeye ısı uygulayabilir ve yapışkanın gücünü azaltıp, bantın bulunduğu zeminden ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Her evde bulunan saç kurutma makinesi ve ütü gibi malzemeleri ısı kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Saç kurutma makinesi etkili olmazsa, ütüyü tercih edebilirsiniz. Fakat ütüyü zemine uygulamadan önce ilk olarak uygulayacağınız alana bir bez yerleştirin. Ve bu ütünün üzerinde ütünüzü gezdirin.

3-)Selülozik Tiner ile Çıkarma Yöntemi

Selülozik tiner ile çıkarma yöntemi, yapışkanın çıkmasında etkili bir diğer yöntemdir. Burada dikkat edilmesi gereken tinerin herhangi bir tiner olmaması gerektiğidir. Selülozik tiner kullanımı şarttır. Bantın yapışık olduğu alana birkaç damla tiner damlatın. Damlattığınız tiner, bandın yapışkan özelliğini önemli ölçüde azaltacaktır.

4-)Aseton ile Çıkarma Yöntemi

Aseton da, yapışkanların çıkmasında etkili olan kimyasallardan biridir. İlk olarak mikrofiber bir bezin üstüne aseton dökün. Ardından bu bezi, aynı su ile çıkarma yönteminde olduğu gibi bantın yapışık olduğu alana sürün. Bu bölgeyi iyice bastırarak sürtün. Zaman içerisinde yapışkanlığın yok olduğunu ve bantın çıkmaya başladığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

EDİTÖRDEN TAVSİYELER: Editörler olarak çift taraflı bantları çıkarmak için bizim başlıca tavsiyelerimiz; sıcak su ve fön makinesi. Kullanılacak bu iki yöntemde, uygulayacağınız zemin çok önemlidir. Örneğin duvarsa veya resim tablosuysa, sıcak su ile çıkarmaktansa fön makinesi ile çıkartmayı tercih edebilirsiniz. Seçim tamamen size ve bu yöntemlerden birini tam olarak nasıl bir zemine uygulayacağınız kalmış. Eğer sizin de kendi keşfettiğiniz yöntemleriniz varsa, yazının altında yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir