Eskiden Oynanan Oyunlar Nelerdir ve Nasıl Oynanır?

Eskiden oynanan oyunlar, daha sokaklar günümüzdeki kadar kalabalık ve dolu değilken sokaklarda, açık alanlarda oynanırdı. Tablet, telefon hatta internet son 10 yıldır revaçta olsa da, tüm bunlardan önce ebelemece, saklambaç, misket, körebe gibi oyunlar hem çocukların hem de yetişkinlerin sık sık tercih ettikleri ve eğlenceli vakit geçirdikleri oyunlar arasında en bilinen olanlarıdır. Bu yazımızda birazcık eskiye gideceğiz ve eskiden insanların hangi oyunları oynadığından sizlere bahsedeceğiz.

Eskiden Oynanan Oyunlar Nelerdir ve Nasıl Oynanır?

1-)Saklambaç

Saklambaç açık alanda ve saklanacak birçok yer olan bir ortamda oynanan bir oyundur. Adından da anlaşılacağı üzere buradaki asıl hedef iyi bir şekilde saklanarak ebelenmeden sobelemek. 🙂 Saklambaç kalabalık bir grup halinde oynanır. Bu kalabalıktan öncelikle bir tane ebe seçilir. Ebe, kararlaştırılan süre kadar gözlerini kapatacak şekilde bir duvara yaslanır ve sesli olarak saymaya başlar. Diyelim bu sayma süresi 30.

30’a kadar saydığında geri kalan herkesin saklanmış olması gerekmektedir. Daha sonrasında ebe süre bittiğinde dikkatli bir şekilde herkesi bulmak ve ebelemek zorundadır. Bu esnada yerinden, yani sayı saydığı duvardan çok uzaklaşması saklanan birinin gelip sobelemesine neden olabileceğinden çok uzaklaşmadan saklanan kişileri bulmalıdır. En sonunda tekrar yeni bir ebe seçilir ve bu böyle devam eder. Eğer ebe birden çok sobelenirse tekrar ebe olur, eğer birçok kişiyi sobelerse de aralarından bir kişiyi ebe olarak seçer.

2-)Körebe

Körebe ise yine saklambaçta olduğu gibi bir tane ebe seçilir. Alanın mümkün olduğunca kazaya sebep olmayacak kadar geniş ve boş olması önemlidir. Ebe gözlerini kapar ve kesinlikle açmayarak, bu şekilde diğer kişileri yakalamaya çalışır. Bu arada diğer oyuncuların gözleri açıktır ve ebeden kaçmaya çalışırlar. Ebe bir şekilde birini yakaladığında yeni ebe odur. Eğer uzunca bir süre kimseyi yakalayamazsa ortak karar ile yeni bir ebe seçilir.

3-)Ebelemece

Ebelemece de sokakta kalabalık bir grupla oynanan meşhur bir oyundur. Burada yine her oyunda olduğu gibi bir tane ebe seçilir. Ebe, ebeleyeceği kişiye sadece dokunup ebe deyip kaçmalıdır. Daha çok kaçma ve kovalama olan bu oyunda hem küçükler hem büyükler için günümüzde hala oynanan nadir oyunlardan biridir.

4-)Yerden Yüksek

Yerden yüksek oyunu adından da anlaşılacağı üzere temelinde yüksek de olmak yatmaktadır. Yani bir tane ebe seçilir ebe hep yoldadır, diğer oyuncular ise kaldırımda. Oyunculardan biri kaldırımdan ya da yüksek bir yerden indiğinde, ebe onu ebelerse, yeni ebe belli olmuş olur. Sık sık risk alıp yüksekten inme gerektirmektedir sürekli yüksekte olmak ebenin değişmesini engelleyeceğinden, oyunun sıkıcı olmasına da sebep olacaktır.

5-)İstop

İstop kalabalık ve topla oynanan bir oyundur. Yine burada bir ebe seçilir. Ebe eline topu alır ve oyun grubundan birini seçer. Seçtiği kişinin adını bağırarak topu yukarı fırlatır ve adı bağırılan kişi hemen topa koşarken diğer oyuncularda kaçar. Adı bağırılan kişi topu yakaladığında istop demek zorundadır ve istop diye bağırdığında ise kaçan herkes olduğu yerde durmak zorundadır. Daha sonrasında yine gözüne birini kestirir ve onu topla vurmaya çalışır. Eğer vurursa oyunu kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir