Kokan Koyun Etinin Kokusu Nasıl Giderilir?

Yazımıza başlarken öncelikle belirtelim ki koyun eti rahatsız edecek kadar kokmaz. Halk tarafından bilinen koyun eti kokusu aslında kuzu etine mahsustur. İnek etine nispeten koyun eti daha fazla koku yaydığı doğrudur. Ama bu çok fazla rahatsız edecek düzeyde de değildir. Ayrıca belirtmek gerekir ki ülkemizde çeşitli yörelerde koyun yetiştirilmektedir.

Dolayısıyla bir yörede kokabileceği gibi bazı yörelerde de hiç koku olmaz. Örneğin İç Anadolu Bölgesi’ne baktığımızda burada yetişen koyunların etinin kokma ihtimali daha yüksektir ama Trakya Bölgesi’nde yetişen koyunların etleri genelde kokusuz olur. Ama eğer hassassanız veya gerçekten aldığınız et koyun kokuyorsa bu rahatsız edici kokuyu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu da yine başka bir koku yayıcı maddeyle yani baharatlarla halledebilirsiniz.

Koyun Etinin Kokmaması İçin Hangi Baharatlar Kullanılır?

Koyun eti, Türk mutfağında kullanılan kırmızı etler arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Lokum gibi yumuşak kıvamının yanında, olumsuz bir özelliği de vardır ki o da herkes tarafından bilinen kendine has kokusudur.

Koyun ve kuzu eti lezzetli ve lokum kıvamında yumuşacık olsa da bazılarımız tarafından kokusu nedeni ile rahatsız olunduğu için tercih edilmez. Pişirmeden önce ya da pişirdikten sonra tüm evi saran bu ağır koku, bazılarında koyun ya da kuzu eti tüketmemek için geçerli bir sebeptir. Koyun eti kokusunu geçirmek için evlerimizde kullandığımız birçok farklı yöntem bulunmaktadır.

Etteki Koyun Kokusunu Gidermek İçin Neler Yapılabilir?

Kurbanda koyun kestiniz ya da kasaptan koyun eti aldınız. Ama mutfağınıza girdiğinde etten yayılan kokudan rahatsız oldunuz.

  • Bu durumda etteki koyun kokusunu gidermek için yapacağınız çok basit yöntemler var. Eğer ette koyun kokusu varsa bazı baharatlar kullanılarak bu kokunun bastırılması mümkündür. Etinizi haşlayarak pişirecekseniz haşlama sırasında içine defne yaprağı, karabiber, havuç, soğan veya sarımsak eklerseniz koyun kokusu yerine eklediğiniz yiyeceklerin kokusunu alacaksınızdır.
  • Bunların yanında maydanoz sapı da koyun eti kokusunun giderilmesi için kullanılan besinler arasındadır. Diğer bir yöntem eti marine etmektir. Etin kokusunun giderilmesinin yanı sıra etin hem lezzetini arttırmak hem de aromasını düzeltmek için uygulanan yöntemlerden birisi eti marine etmektedir. Et yemeği pişirmeyi sevenlerin çoğunun bildiği bu yöntem, etin ağır ve yoğun olan koyun kokusunu yok etmek için de en çok kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Marine etme işlemi oldukça basit bir işlemdir ve kırmızı etteki koyun kokusunu gidermekte oldukça etkilidir.

Etteki Koyun Kokusunu Gidermek İçin Eti Nasıl Marine Etmeliyiz?

Koyun etini marine etmek istiyorsanız öncelikle etin kalınlığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kalın bir et tercih etmeniz halinde kullanacağınız sosları eşit bir şekilde dağıtamayacak ve etin içine işletemeyeceksinizdir.

Bu yüzden ince ve geniş bir et tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus etin kemiksiz olmasıdır. Bu halde hazırladığınız et için ikinci aşama sos hazırlamadır. Bir kabın içine etin boyutuna göre 2 ila 3 diş sarımsak, yarım çay bardağı dolusu zeytinyağı, yarım su bardağı süt ve 2-3 dal kekik ve biberiye ekleyin. Saydığımız tüm bu malzemeleri güzelce homojen olacak şekilde karıştırın. Hazırladığınız ete bu sosu ekleyin ve etin her tarafına yayıldığından emin olun. Bu şekilde eti buzdolabına yerleştirin ve duruma göre 1 güne kadar buzdolabında bekletin. Pişirmeden önce ise buzdolabından çıkardığınız eti oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Pişirmek için kırmızı etiniz hazır. Bu şekilde marine ettiğiniz koyun etinde kokudan eser kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir