Kuru Fasulye Kaç Saat Suda Beklemeli?

Kuru fasulye herkesin yaz kış tüketmekten keyif aldığı, sokak yemeklerimizde dahi kuru pilav olarak ilk sırada yer alan baklagillerin başında gelir.

Yapımı ne kadar kolay olsa da hazırlık safhası biraz uzun sürer. Hem yumuşayarak kolay pişmesi hem de içinde bulunan gazın dışarı çıkması için en az 1 gece suda beklemesi faydalı olacaktır. Hatta bekleteceğiniz suyun içine bir tutam tuz atarsanız fasulyenin tadının değişmesini de engelleyebilirsiniz.

Kuru Fasulye Kaç Saat Suda Beklemeli?

Yukarıdaki yazımızda da bahsettiğimiz gibi kuru fasulyeyi çok sevenlerin yapımına başlamadan önce unutmaması gereken şey bir gece önceden ıslatmaktır. Kuru fasulye bir bakliyat çeşidi olduğu için diğer bakliyatlar gibi için gaz doludur. Bu gazın dışarıya çıkarılmaması yiyen kişide şişkinliğe hatta gaz sancısına dahi sebep olabilir. Bir gece önceden suda bekletirken birçoğumuz tadının değişip değişmeyeceği konusunda tedirginlik yaşar. Ancak tedirgin olacak bir durum yok. Suyun içine bir tutam tuz katmanız halinde tadı daha da güzel olacaktır.

Kuru fasulye bir gece önceden ısıtırken bazı şeylere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin temiz olması oldukça önemlidir. Ayrıca suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmaması gerekmektedir. Suda bekletmekteki amacımız fasulyenin yumuşayarak çevresindeki zarların çıkarılmasıdır. Çünkü fasulyenin içinde bulunan gaz buralarda yer almaktadır. Fasulye fazlasıyla yumuşadığı için pişirirken de daha kısa sürede pişecektir.

Kuru Fasulye Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

  • Öncelikle olarak kullanacağımız kuru fasulyenin taze olmasına çok dikkat etmeliyiz. Eski mahsul kuru fasulye sertleşecek ve renginde değişiklikler olacaktır. Bu da hem pişme süresini uzatacak hem de yemeğinizin tadında değişiklik yapacaktır. Diğer bir dikkat edilecek husus kuru fasulyenin cinsidir. Bazı fasulyeler daha küçük ve ser olmaktadır. Tercih ederken boyutuna şekline özen göstermenizi tavsiye ederiz. Eğer kuru fasulye satılmadan önce uzun süre ağzı açık bir şekilde bekletilmişse fasulyede bozulmaların başlaması muhtemeldir. Bu yüzden paketlenmiş fasulye kullanmanız tavsiye olunur.
  • Fasulyenizi ve kullanacağınız yağ ile salçayı seçtiniz. İkinci nokta fasulyenin bir gece önceden suda bekletilmesi. Ama suyun temiz ve kullanılır bir su olduğuna dikkat edin. Hatta mümkünse musluk suyu değil, içme suyu kullanın. Yine ıslatacağınız suyun içine bir tutam tuz ekleyeceğinizi hatırlatalım.
  • Kuru fasulye yaparken ne tür bir salçanın kullanılacağı hep kafa karıştırır. Biber salçası mı kullanılmalı yoksa domates salçası mı? Aslında çoğu ev hanımı ikisini birleştirerek kullansa da domates salçası bir nebze ekşi olduğu için fasulyenin tadını değiştirmektedir. Bu yüzden daha acı bir tat bırakan biber salçasını biraz daha fazla kullanırsanız daha güzel bir tat ortaya çıkarabilirsiniz.
  • Bazıları içine herhangi bir et ürünü koymazken bazıları da et, pastırma ya da sucuk tercih etmektedir. Ama en çok yakışan tabii ki ettir. Eğer evinizde et bulunmuyorsa, sucuk ya da pastırma da kuru fasulyeye çok yakışacaktır. Kuru fasulyenin seçiminde olduğu gibi içine koyacağınız etin taze olması da oldukça önemlidir. Çünkü et ürünleri daha kolay bozulabilmekte ve yemeğinizin tadında tamamen bir değişiklik yapabilmektedir. Sağlığınız açısından da etin taze olduğuna çok dikkat edin.
  • Ve son olarak kuru fasulyenin pişme esnasında üzerinde köpüklerin oluştuğunu göreceksiniz. Görmüş olduğunuz köpükler fasulyenin içinde bulunan gazdır. Bu köpükleri kaşık yardımıyla alırsanız, fasulyeyi yedikten sonra oluşacak şişkinliği önleyebilirsiniz.

Kuru fasulye pişirirken yanına en çok tabii ki de pirinç pilavı yakışır. Afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir