Mantar Sotenin Yanına Ne Gider?

Mantar sote, bilhassa et tüketmek istemeyenlerin menülerinde sıklıkla bulunduğu bir yemektir. Sağlık açısından faydalı olmasının yanı sıra, kolay pişirilebilir olması bu yemeğin en çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Mantar sote, sadece sebze ile pişirilebildiği gibi, parça etle de pişirilebilmektedir. Yani aslında tamamen kişinin damak zevki ve tercihi ile ilgili bir durumdur.

Mantar Sotenin Yanına Ne Gider?

Mantar, et ile aynı özelliklere sahip bir bitkidir. Özellikle et tüketemeyen ya da tüketmek istemeyen kişilerin aynı besin değerlerini karşılamasından dolayı sıklıkla mantar tükettiğini biliyoruz. Bu yüzden mantar yemeklerinin yanına da et yemeklerine yakışan menüler hazırlamanız herhangi bir probleme ya da uyumsuzluğa sebep olmayacaktır.

Mantar sotenin yanına yapılabilecek birçok yemek vardır. Biz sizi fazla uğraştırmadan, çabucak hazırlayabileceğiniz birkaç tane menüyü sizin için paylaştık.

1-)Pilav – Ayran

Pilav hemen hemen her sulu yemeğin yanına yapabileceğiniz, gayet uyumlu sihirli bir yemektir. Mantar sotenin yukarıda da bahsettiğimiz gibi, etli bir yemek görünümü ve tadı vermesinden dolayı bilhassa rahatlıkla pirinç pilavı tercih edebilirsiniz. Yanına da ayran yaptığınızda, gayet doyurucu bir öğün geçirmiş olursunuz.

2-)Bulgur Pilavı

Bulgur pilavı ile mantarı bir arada daha önce tüketmediyseniz, kesinlikle tüketmenizi öneriyoruz! Bu kadar uyumlu, doyurucu ve lezzetli bir ikili sanırız başka yok. Mantar soteyi isterseniz pilavın direkt üzerine döküp yiyebilirsiniz, isterseniz yan yana isterseniz de ayrı ayrı, ama dikkat edin parmaklarınızı yemeyin. 🙂

3-)Makarna

Makarnanın sulu yemekler ile uyumu ortada. Hem 10 dakikada hazırlanabilir oluşu, hem de değişik alternatiflerle tüketilmesi makarnayı vazgeçilmez yapan unsurlardan biridir diyebiliriz. Bulgur pilavı kadar olmasa da, makarna da kendine has bir şekilde mantar ile uyum yakalayan yemeklerden biridir. Özellikle bu iki yemeği karıştırıp bu şekilde tüketmenizi tavsiye ederiz, aynı mantarlı, acılı makarna yemeği gibi yeni bir lezzet oluşmasına sebep oluyor. Yanında içecek olarak ayran veya kola tüketebilirsiniz. Ya da sadece yoğurt da tüketilebilir.

Mantar Tüketmeden Önce Dikkat Edin!

Mantar her ne kadar sevilerek tüketilen ve sağlık için oldukça faydalı bir sebze olsa da riskleri de bulunmaktadır. Mantarın ete benzediğinden bahsetmiştik. Sadece besin değerleri ve tat olarak değil, bozulma süreci ve etkileri de aynı et gibi ilerlemektedir. Eğer dikkat etmeden tüketirseniz zehirlenmelere hatta can kaybına da sebep olabilmektedir. Peki mantar almadan önce nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

  • Eğer mantarı kendiniz topluyorsanız, son bahar yağmurlarından sonra, taze bir şekilde toplamanızı öneriyoruz. Bilmediğiniz mantarları ne olduğunu öğrenmeden kesinlikle tüketmemelisiniz. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz kesinlikle kendiniz mantar toplamamalısınız. Kültür mantarı dediğimiz mantarları satın alıyorsanız, ambalajlarına ve bulunduğu ortama bilhassa dikkat etmeniz gerekmektedir. Ambalajı yırtılmış ya da direkt olarak güneş ışığına maruz kalan bir yerde satılan mantarları kesinlikle tercih etmemelisiniz.
  • Yumuşamış, kararmaya başlamış mantarları da kesinlikle satın almamalısınız. Bu mantarlar bozulmaya başladığından sağlığınızı kolaylıkla etkileyebilmektedir.
  • Satın aldığınız mantarı oda sıcaklığında değil, ambalajından ayırmadan yani kapalı bir şekilde buzdolabında muhafaza etmeniz ve kısa süre içinde tüketmeniz gerekmektedir. Mantar uzun süre beklemeye müsait bir gıda değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir