Salça Neden Köpürür?

Market raflarından aldığımız salçalarda pek sık rastlamasak da ev yapımı salçalarımız bazen köpürebilmektedir. Bunun en temel sebebi salçanın içindeki tuz miktarıdır. Eğer salça yaparken biraz fazla tuz kaçırırsak yemek yaparken muhakkak köpürecektir.

Evde Salça Nasıl Yapılır?

Evimizde daha sağlıklı ve daha lezzetli salça yapmak mümkündür. Yöreden yöreye yapımı değişen salça daha sıcak iklimli bölgelerde güneşte yapılırken güneş sıcaklığının yeterli olmadığı yerlerde kaynatarak yapılır. Şimdi bu yöntemlere kısaca bir bakalım.

1-)Kaynatarak Biber Salçası Yapımı

Güzelce olgunlaşmış biberlerin saplarını keserek işe başlayın. Daha sonra içinde buluna tohumları çıkarın ve büyükçe doğrayın. Bir kazanda ya da az yapacak iseniz bir tencerede içine başlangıçta hiç su koymadan kısık ateşte pişirin. Pişen malzemeyi evinizde robotta çekin. Bunun için salça zamanı küçük yerlerde büyük çekme makineleri de kurulur. Eğer bulunduğunuz bölgede böyle bir imkan varsa evde zaman kaybetmenize de gerek yok. Oluşan püreyi tencereye koyun. Suyunun tamamını çekene kadar kaynatın. Yavaş yavaş köpürmeye başlayan salçanın içine eğer tahta kaşık koyarsanız dışarıya sıçramasına engel olabilirsiniz. Ara ara bu kaşıkla karıştırın ki dibi de tutmasın.

Tencereye koyduğunuz püre yaklaşık yarısına inene kadar kaynatın. Bu 3-4 saat kadar sürecektir. Sabırlı olun Ateşten almadan önce tuz ilave edin. Tuzun fazla olması halinde salçanız köpürecektir. Çok değil biraz fazla olmasında fayda vardır. Böylelikle birkaç yıl salçanız beton gibi dayanıklı olacaktır. Suyunu tamamen çektikten sonra ocaktan alın ve güneş gören bir yerde birkaç gün bekletin. Güneşte bekletmeniz salçanızın renginin koyu ve kıvamlı olmasını sağlayacaktır. Afiyet olsun.

2-)Güneşte Bekleterek Biber Salçası Yapımı

Biberi püre aşamasına getirme işlemine kadar yukarıdaki tarife uyun. Daha sonra oluşan püreye kaya tuzunu ekleyin ve karıştırın. Tuz oranı yine çok önemlidir. Eğer tuzu az olursa çabuk bozulur. Daha sonra oluşan püreyi tepsilere parçalayarak koyun. Güneş ısısı ile kurutacağınızdan tepsilerde ince tabakalar halinde olması önemlidir. Daha sonra tepsileri güneş görebilecek bir yere koyun. Salçanızı sürekli karıştırın ki her yeri güneş görsün. Bu şekilde 3 ile 4 gün arası güneşte kalması yeterlidir. Yine aynı şekilde koyu renkli ve kıvamlı olmasını isterseniz güneşte biraz daha fazla bekletebilirsiniz. Afiyet olsun.

Salça Yapımında Kullanılabilecek Püf Noktalar

  • Salça yapacağınız zaman seçtiğiniz domates ya da biberlerin çürük olmamasına ve de yumuşamış olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca eğer domates salçası yapacaksanız domateslerin büyük olmasına da dikkat edin.
  • Salça yaparken her zaman tahta kaşık kullanın. Böylece kaynayan salçanın etrafa sıçramasını engelleyeceğiniz gibi sulanmasını da engellersiniz.
  • Fazla tuz kullanmanız halinde salçanız köpürecektir. Az tuz kullanmanız halinde ise çabuk bozulacaktır. Bu yüzden tuz oranına dikkat edin.
  • Salçanızı muhafaza etmek için her zaman cam kavanoz kullanmaya çalışın. Sağlığınız için de salçanın uzun ömürlü olması için de daha faydalı olacaktır. Ayrıca kavanozlara koyduktan sonra ağzını sıkı bir şekilde kapadığınızdan emin olun. Hava alan salça çabuk bozulur.

Salçanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Ev yapımı salça evde yaptığımız diğer gıdalar ile kıyaslandığında daha uzun zamanda bozulabilecek bir üründür. Eğer üstünde küflenme meydana geldiyse üzerinden küflü kısmı alın ve kullanmaya devam edin. Eğer salçanız fazla güneşe maruz kalmış ya da hava almışsa bozulacaktır. Eğer üstünde bir beyazlık varsa salçanız bozulmaya başlamış demektir.

Salçayı henüz hiç açmamışsanız oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Ama ağzını açtıktan sonra mutlaka buzdolabına koymalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir