Şeker Pancarı Nasıl Haşlanır?

Şeker pancarı şeker yerine kullanıldığı gibi direkt olarak, konumuzda da olduğu gibi haşlanarak tüketilebilmektedir. Fakat haşlarken bilhassa dikkat edilmesi gereken ayrıntılar bulunmaktadır. Keza bunlara yeterli özen gösterilmediğinde kolaylıkla tadında farklılıklar meydana gelebilir.

Şeker Pancarı Nasıl Haşlanır?

 • Şeker pancarını haşlarken ve öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır demiştik. Öncesinde yapmanız gerekenlere değinmemiz gerekirse, şeker pancarını haşlamadan evvel özenli bir şekilde yıkamanız gerekmektedir. Yıkayacağınız suyun sıcak olmaması oldukça önemlidir. Yine şeker pancarı toprakta yetişen bir sebze olduğundan, üzerinde çok fazla toz ve toprak biriktirmektedir. Bu yüzden tek yıkama her zaman yeterli değildir. Bir kap içerisinde bir süre ovalayarak temizledikten sonra daha sonra akan su altında tekrar yıkayabilir ve tamamen temizlendiğinden emin olabilirsiniz.
 • Şeker pancarını haşlarken ise kullanacağınız tencere aslında çok önemli değildir. Fakat günlük kullanılan normal tencereler, şeker pancarı gibi sert bir sebzenin kısa sürede haşlanmasına olanak sağlamayacağından, her zaman düdüklü tencere kullanmanızı öneririz. Böylece zamandan oldukça tasarruf etmiş olursunuz.
 • Gelelim şeker pancarının haşlanma kısmına. Pancarı haşlarken ilk başta har ateşte haşlamaya başlamanızı öneririz. Su kaynamaya başladıktan sonra ise, ocağı iyice kısarak yarım saat kadar daha haşlamanızı öneririz. Şeker pancarının dış kısmında kabuklar vardır ve haşlandıktan sonra bu kabuklar soyulacak kadar yumuşayacaktır. Soymadan tüketmemelisiniz.

Şeker Pancarının Sağlığa Yararları Nelerdir?

Öncelikle şeker pancarı normal şeker ile kıyaslanmamalıdır. Tam tersine bildiğimiz şeker sağlık açısından zararlı olabiliyorken, şeker pancarı tam tersidir. Yani aslında özetlemek gerekirse vücudun alması gereken şekeri, şeker pancarı doğal bir şekilde karşılarken, şeker pancarı ile üretilmeyen şekerler bir o kadar zararlıdır ve hastalıkları tetikleyebilmektedir.

Şeker pancarının yararlarından bahsetmek gerekirse:

 • Şeker pancarı yüksek tansiyonu düşürdüğü için, tansiyon hastaları içinde rahatlıkla tüketilebilmektedir.
 • Bilinenin aksine kolesterolü yükseltmez, düşmesini sağlar.
 • Hücre yenileyici özelliği bulunduğundan dolayı özellikle suyunun içilmesi oldukça önemlidir. Bu özelliği birçok hastalıkta vücudun eski sağlığına kavuşma sürecini hızlandırır.
 • Doğal sakinleştiricidir. Sinirlere direkt olarak temas edebildiğinden kişi de kimyasal sakinleştirici ilaçlar ile neredeyse aynı etkiyi sağlamaktadır.
 • Kan yapıcı özelliği bulunduğundan özellikle kansızlık problemi yaşayan kişilerin tüketmesi gerekmektedir.
 • Böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Midede meydana gelen ekşimelere ya da ağrılara oldukça iyi geldiği bilinmektedir.
 • Sindirim sistemini düzenlemektedir.

Neden Şeker Pancarı Üretmeliyiz?

Şeker pancarı bütünüyle hem doğa hem de canlılar için oldukça değerli bir bitkidir. Şöyle ki, yapraklarıyla doğadaki oksijen miktarını dengeler hatta çam ağaçları ile kıyaslandığında 3 kat daha fazla oksijen üretilmesini sağlar. Köküyle ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğal bir şekilde vücudumuzun şeker ihtiyacını karşılar. Yine hayvanlara doğal bir yem olanağı da sağlamaktadır.

Şeker pancarı bunların yanında alkol üretiminde de kullanılmaktadır. Etil alkol şeker pancarı melasından üretilir ve melas ise maya üretiminde ana kullanım maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir