Yağlı Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Yağlı mutfak dolaplarının temizliği temizlik ile ilgilenen her insanın en büyük zorlandığı alanlardan biridir. Özellikle yeni bir eve taşınıyorsanız ve sizden önce oturan bu konuda özensiz biriyse, bu lekeler daha kalıcı bir hale geldiğinden çıkarması da bir o kadar uğraş gerektirmektedir. Fakat bu konuyla ilgili biz size birkaç öneride bulunacağız. Umarız yararlı olur. 😊

Yağlı Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

  • Yağlı mutfak dolaplarını temizlerken, lekelerin eski veya yeni olmasının arasında ciddi farklılıklar vardır. Yeni meydana gelmiş lekeleri neyle temizlediğiniz aslında çok önemli değil. Eğer kurumamış ise ıslak mendil ile anında müdahale ederek bile yağı temizleyebilirsiniz. Kurumuş fakat yine yeni bir yağ lekesiyse, krem cif ile silerek de yine lekeyi tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bahsettiğimiz leke, yukarıda da anlattığımız gibi, eskiyse ve daha önce temizlenmemiş ise bu leke için kesinlikle yağ çözücü kimyasal ürünler kullanmanız gerekiyor.
  • Yağ çözücü kimyasal ürünler oldukça etkili ürünlerdir. Yalnızca, bu ürünleri kullanırken leke üzerinde bekletmeniz gerektiğini hatırlatalım. Diğer türlü daha fazla çaba sarf etmeniz ve üründen daha fazla kullanmanız gerekebilir.
  • Yıllarca kalmış yağ lekelerine, yağ çözücü ile müdahale edip bu şekilde bir süre beklettikten sonra bulaşık teli kullanarak lekeyi iyice parçalara ayırmalı ve sonrasında nemli bez ile sık sık silmelisiniz. En sonunda ise dolaplarda leke kalmaması için kuru bir bez ile dolabı iyice silmelisiniz.

Yağ Çözücü Kullanırken Dikkat Edin!

Yağ çözücüler her ne kadar işimizi kolaylaştırsa da, kullanırken dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle bazı ağır etkili kimyasal yağ çözücüler, etkili olması açısından daha fazla kimyasal madde içerdiğinden, kullanırken de deriyle temas etmemesine ve solunmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Marketlerde rahatlıkla bulabileceğimiz yağ çözücüler biraz daha hafif kimyasallardır. Tabii ki hassasiyetiniz varsa yine de dikkat etmeniz gerekiyor ama, üretilen diğer etkili ve litre bazında satılan kimyasallar ile kıyaslandığında çok daha hafiftir.

Mutfak Dolaplarında Yağ Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?

  • Mutfak dolaplarında meydana gelen yağ oluşumunu engellemek için öncelikle sürekli temizlik yapmalısınız. Yani özellikle en sık yağlanan bölgeyi neredeyse her gün silmeniz, asıl temizliğinizde daha az yorulmanızı sağlayacaktır.
  • Günlük olarak mutfak dolaplarınızı silerken, yoğun kimyasallar kullanmak yerine bulaşık deterjanı ve nemli bez kullanmanız yeterli olacaktır. Bu temizlikleri rutin hale getirirseniz, kalıcı lekelenmelerden de tamamen kurtulmuş olursunuz.

Büyük Ev Temizliği Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Büyük ev temizliklerinde, temizliğe başlamadan önce yapılması gereken bir ön hazırlık vardır. Evdeki dağınıklığın toparlanması, halıların süpürülüp kaldırılması ve asıl temizliğe geçilmesi, giydiğiniz kıyafetler ve sağlığınızı korumanız için almanız gereken önlemler gibi.

Eğer doğru bir temizlik yapmak istiyorsanız ve bu konuda ayrı bir titizliğiniz varsa, ilk yapmanız gereken yukarıda da bahsettiğimiz gibi varsa eğer ortadaki dağınıklığın kaldırılmasıdır. Bu dağınıklıktan kastımız, varsa yeni yıkanmış çamaşır bunların yerine kaldırılması, küçük ev gereçlerinin yerlerine konması gibi.

Evi toparladıktan sonra ise evin havalanmasını sağlamak amacıyla pencereleri açmalı ve istediğiniz şekilde evinizi süpürmeye ve sonrasında silmeye devam edebilirsiniz. Yine temizlikten önce kesinlikle eski ya da önemsemediğinizi kıyafetlerinizi giyinmelisiniz. Günlük, severek giyindiğinizi kıyafetler ile temizlik yapmanız, o kıyafetlerin lekelenmesine, yıpranmasına sebep olabilmektedir. Yine aynı şekilde, temizlik esnasında çok fazla kimyasal temizleyiciler ile iş yapacağınız için ellerinize eldiven, yüzünüze ise maske takmanızı öneriyoruz. Böylece yoğun kimyasal maddeler ile temas etmemiş ve solumamış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir