Balık Yedikten Sonra Sütlü Nescafe İçilir mi?

Balık yedikten sonra neyi tüketmek ya da tüketmemek gerektiği sürekli kafa kurcalayan bir meseledir. Aslında balıktan korkmanıza gerek olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Balık, eğer taze değilse ve yanında tükettiğiniz yiyecek ya da içecek de taze değilse tepkimeye girer ve size zarar verir. Bunun yanında hassas bir mide yapınız varsa da yine mide bulantısına sebep olabilmektedir.

Balık Yedikten Sonra Sütlü Nescafe İçilir Mi?

Balık yedikten sonra yediklerinize dikkat etmeniz gerekebilir ya da her şeyi hemen arkasından yemek doğru olmayabilir fakat genel olarak balık yedikten sonra süt içmek, yoğurt yemek ya da tatlı yemek zehirlenmelere sebep olmaz, en azından balığın ya da diğer gıdanın taze olduğundan emin olduğunuz sürece. Bilinenin aksine halk arasında sıkça karşımıza çıkan balık ile süt ürünlerinin birlikte ya da arka arkaya tüketilmemesi yanlış bir bilgidir. Hassas bir mideye sahip değilseniz ve balık ile süt içmek nasıl bir tada neden oluyor merak ediyorsanız tabii ki deneyebilirsiniz fakat iyi bir ikili olmadığını sanırım söylememiz yanlış olmaz.

Balık tüketmek her ne kadar korkutsa da, taze olduğu sürece herhangi bir şekilde zehirleyici etkisi yoktur. Bu yüzden balık yedikten sonra rahatlıkla sütlü kahve tüketebilirsiniz.

Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarız?

Balığın taze olup olmadığı aslında ne kadar çok balık tükettiğiniz ile ilgili. Haftada birkaç kez balık tüketiyorsanız ve balığı alan sizseniz aslında taze balık ile bayat balığı rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Fakat çok sık balık tüketmiyorsanız sizin için belirtilerden hemen bahsedelim.

  1. Balığın taze olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak ilk belirti kokusudur. Alacağınız balığı seçerek ve kokusuna dikkat ederek almalısınız. Taze balıkta çok hafif bir deniz kokusu haricinde kesinlikle koku olmaz. Fakat bayat balık kokusu keskindir ve kolaylıkla fark edilebilir.
  2. Yine taze balık canlı, parlak bir görünüme sahiptir. İlk bakışta taze olduğunu bu görüntü ile kolaylıkla anlayabilirsiniz. Fakat bayat balık, taze balığa nazaran daha solgun ve grimsi bir görüntüye sahiptir.
  3. Bilhassa büyük balık seçerken kesinlikle dokunmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer dokunduğunuzda ya da parmağınızı balığın etli bölgesine bastırdığında içeri doğru göçüyorsa ve tekrar düzelmiyorsa, yani yumuşaksa kesinlikle almamanızı öneririz.
  4. Taze balık tüketmek istiyorsanız daima bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden almalısınız. Böylece en başından kafanıza herhangi bir soru işareti de taşımamış olursunuz. Fakat şüphelendiğiniz bir durum karşısında yukarıda yazmış olduğumuz maddeleri deneyerek balığın taze olup olmadığını daha iyi anlarsınız.

Yine yukarıda da bahsettiğimiz gibi, süt ürünleri ile balığı tüketirken sadece balığın taze olduğundan emin olmanız yetmiyor. Tüketeceğiniz süt ürünlerinin de taze olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Balığı Nasıl Saklamalıyız?

Balık saklarken öncelikle oda sıcaklığında uzun süre kalmamasına dikkat etmelisiniz. Aldığınız balığı hemen tüketmeyecekseniz, tüketene kadar buzdolabınızın alt kısmında saklamanız gerekiyor. Eğer balığı daha uzun süre saklamak istiyorsanız ise dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var.

  • Eğer elinizde bol miktarda balık varsa dondurucuya kaldırmadan evvel muhakkak porsiyonlara ayırmalısınız.
  • Uzun süre saklayacağınız balığı her zaman temizlemeli ve yıkamalı daha sonrasında hava almayacak şekilde buzdolabınızın dondurucu kısmında muhafaza etmelisiniz.
  • Saklayacağınız balığın üzerine her zaman dondurucuya koyduğunuz tarihi yazmalısınız. Böylece tüketmeden evvel ne kadar süredir saklamış olduğunuzu da daha iyi anlarsınız. Hatırlatmadan geçmeyelim, balığın dondurucuda saklanma süresi 3 ay ile 5 ay arasında değişmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *