Evden Yanmış Et Kokusu Nasıl Çıkar?

Yanmış et ürünlerinin kokusu belki de evden çıkarılması en zor kokulardan biridir. Siz evin içinde bulundukça koku gitti ya da azaldı zannedersiniz fakat dışarıdan gelen biri aynı yoğunlukta bu kokuyu hissedebilir. Bu yüzden doğru yöntemler kullanılarak kokuyu tamamen ortadan kaldırmak oldukça önemlidir.

Evden Yanmış Et Kokusu Nasıl Çıkar?

Muhtemelen iş işten geçti ama, biz yine de her zaman işe yarayacak ve bunca çabayı azaltacak bir şeyden bahsetmeden geçmeyelim; et yemeği yaparken her zaman evi havalandırın ya da en azından mutfağınızın penceresini açık tutun.  Böylece koku içeriye dağılmadan baştan engellemiş olursunuz. Malum, et yanmasa dahi bazen evin ağır bir şekilde kokmasına neden olabiliyor.

Gelelim kullanabileceğiniz yöntemlere… Öncelikle ilk olarak kokunun azalmasını sağlamak için evinizi havalandırın. Bu şekilde muhtemelen kokunun hissedilmeyecek duruma gelmesini sağlamak zor olacak fakat en azından bir taraftan işinizi kolaylaştıracaktır. Uygulamanız gereken diğer yöntemlere gelirsek;

1-)Oda Parfümü

Oda parfümü böyle durumlarda elimizin gittiği ilk kokulardan biridir. Bu uygulama kimi zaman yanlış bir uygulama olsa da bazen de oldukça işe yaradığını söyleyebiliriz. Bu uygulamayı yoğun kokular altında değil, daha hafif et kokularında kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer eviniz çok ağır bir şekilde et kokusuyla dolmuşsa, oda parfümü sıkmanız kokuların karışmasına ve daha ağır bir kokuya sebep olabilmektedir. Risklidir, ama denenebilir.

2-)Doğal Sabun

Doğal kalıp sabunlar çok bilinen yöntemler olmasa da, yaydıkları baskın kokudan dolayı kötü kokuyu kolaylıkla hapsedebiliyor. Burada yapmanız gereken sadece kalıp sabunu iyice ıslatmak ve evin ayak basmadığınız yerlerine sürmek. Böylece olası kazaları da engellemiş ve kokunun daha çabuk bir şekilde yayılmasını sağlamış olursunuz.

3-)Türk Kahvesi

Türk kahvesi parfümcülerin de kullandığı işe yarar bir yöntemdir. Şöyle ki, Türk kahvesinin kendine has bir kokusu vardır ve kolaylıkla her yere yayılabilir. Evdeki ağır et kokusunu dağıtmak için Türk kahvesi pişirebilir ve henüz sıcak haldeyken cezve ile evinizi gezebilirsiniz. Böylece et kokusu yerine kahve kokusu yayılacak ve et kokusunun bastırılmasına yardımcı olacaktır.

4-)Sprey Cam Sil

Biraz şaşırtıcı olsa da cam silmek için kullanılan suyun da kendine has ince ama etkili bir kokusu bulunmaktadır. Birkaç kez evin belirli yerlerine sıktığınızda, bu ince koku yavaş yavaş yayılacak ve et kokusunun normalden daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

5-)Mobilya Spreyleri

Mobilya spreyleri de yine kokunun büyük oranda azalmasına yardımcı olacak bir alternatiftir. Halı, koltuklar, perde gibi kokunun kolaylıkla hapsolabileceği yerlere bu spreyi sıktığınızda evin havası da çabucak değişecektir.

Evde Kötü Koku Oluşmaması İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Kötü koku sadece hijyene bağlı değil, evin konumundan dolayı da meydana gelebilecek bir durumdur. Bilhassa güneş görmeyen ve rutubetli bir evde kalıyorsanız bu evde daimi rahatsız edici bir kokunun olması gayet normaldir. Bu kokuyu engellemek zordur fakat sürekli olarak hatta yaz kış, evinizi havalandırırsanız ve yukarıda bahsettiğimiz gibi mobilyaların kokmaması için bilhassa özel olarak üretilen spreylerden kullanırsanız, oldukça işe yaradığını göreceksiniz.

Bunun yanında oda spreyleri de bir çözüm olabilir fakat içinde bulunan kimyasallardan dolayı sürekli böyle bir parfüm solumak, solunum yollarınız açısından ileride rahatsızlıklara sebep olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *