Pratik Bilgiler

Kabak Tatlısı Saklama Yöntemleri

Kabak tatlısını birkaç şekilde saklayabilirsiniz fakat en sağlıklı ve doğal olanı serin ve kuru bir yerde muhafaza etmek olacaktır. Buzdolabında da saklayabilirsiniz fakat bundan ziyade daha doğal bir serinliğe sahip ortamda saklanması çok daha doğrudur.

Kabak Tatlısı Nasıl Saklanır?

Şeker ile yapılan tatlılarda, yani kabak tatlısı ve şerbetli tatlılar buzdolabında muhafaza edilmemelidir. Bunun en büyük nedeni ise bu tür tatlılarda sık sık şekerlenme ile karşılaşılmasıdır. Bu meydana gelen şekerlenme sonrasında düzelebilse de, bazen tadı yoğun bir şekilde değiştirdiği için tüketimini de imkansız hale getirebilmektedir.

Kabak tatlısını saklarken bu yüzden buzdolabı kullanılmasını tercih etmiyoruz. Hava almayacak şekilde ağzını kapattıktan sonra rahatlıkla mutfağınızın bir yerinde muhafaza edebilirsiniz. Bulunduğu ortam eğer çok sıcak değilse, herhangi bir şekilde bozulma da meydana gelmeyecektir.

Pişmiş Kabak Tatlısı Buzlukta Saklanır Mı?

Gerekli tedbirler alındıktan sonra esasen pişirilmiş kabak tatlısı buzlukta muhafaza edilebilir. Fakat kabak tatlısının pişmiş hali hem hızlı tüketime daha uygundur hem de böyle bir işlemden sonra muhtemelen istediğiniz lezzeti de almanız zorlaşacaktır. Bu yüzden kabak tatlısını yaptıktan sonra buzluğa kaldırmak yerine serin bir yerde muhafaza etmeniz ve bu şekilde tüketmeniz daha doğru olacaktır.

Aynı şekilde kabakları hazır hale getirip çiğ olarak da saklayabilirsiniz. Hem bu şekilde buzlukta saklanması daha uzun bir süre ve sağlıklı bir şekilde muhafaza etmenizi sağlayacaktır.

Şekerlenen Kabak Tatlısı Nasıl Eski Haline Getirilir?

Sadece kabak tatlısı için değil, buzdolabında muhafaza edilen tüm şerbetli tatlılarda hatta reçel ve ballarda bile şekerlenme meydana gelebilmektedir. Bu şekerlenmeyi önleyebilmek için yapmanız gereken tek şey aslında buzdolabı kullanmamaktadır. Çünkü buzdolabında saklanan tatlılar daha kısa süre içinde şekerlenmektedir.

Tatlınız şekerlendikten sonra ise pratik iki yöntem ile bu şekerlenmeyi geçirebilirsiniz. İlk yöntemden bahsedecek olursak, burada öncelikle tatlınızı cam bir kap içerisine almalısınız. Daha sonrasında tencerenin içine kabın yarısına gelecek kadar su doldurduktan sonra bir süre ısıtın. Bu şekilde şekerlenmenin tamamen geçtiğini göreceksiniz. Diğer yöntem ise buhar yöntemidir. Burada da yine öncelikle bir tencere içerisine su doldurmalısınız. Tencerenin üzerine tam oturacak şekilde başka bir cam kap veya tencere içine tatlınızı da koyarak bu şekilde alttaki suyun iyice kaynamasını sağlayın. Sudan çıkan buhar ilk olarak tatlının olduğu tencereyi ısıtacağından yine doğal bir şekilde şekerlenmeyi de önlemiş olursunuz.

Kabak Tatlısı Bozulur Mu?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kabak tatlısı hızlı tüketime uygun bir tatlıdır. Yani genellikle bu tatlı tüketilecek miktarda yapılır ve maksimum bir hafta içinde de tüketilir. Böyle bir durumda şekerlenme ile karşılaşsanız da bozulma kesinlikle söz konusu değildir. Uzun süre hava alır bir şekilde saklanırsa bu tatlının kurumasına sebep olabilir. Fakat bir şekilde haftalarca beklemiş olan kabak tatlısında ise direkt olarak tat değişimleri meydana gelmektedir.

Çok hassas bir bünyeye sahip değilseniz, böyle bir tatlıyı yediniz diye zehirlenmenize sebep olmayacaktır fakat yine de tadında bir tuhaflık fark ettiyseniz tüketmemenizi öneririz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *