Pratik Bilgiler

Kabak Tatlısına Sonradan Şerbet Dökülür mü?

Kabak tatlısı, tüketilen en hafif tatlılardan biridir. Bu yüzden hem beslenmesine dikkat edenlerin hem de kalori hesabı yapanların tercihi olmaktadır. Kabak tatlısı yapanların en çok merak ettiği konulardan biri; “kabak tatlısına sonradan şerbet dökülür mü?” sorusudur. Sizler için bu sorunun cevabını araştırıp, bu içeriği sizler için derledik.

Kabak Tatlısına Sonradan Şerbet Dökülür mü?

Kabak tatlısını yaptıktan sonra farkettiniz ki, şerbeti çok az gelmiş. Peki bu durumda ne yapabilirsiniz? Kabak tatlısına sonradan şerbet ekleyebilir misiniz? Bu soruların cevabı; evet kabak tatlısına sonradan şerbet ekleyebilirsinizdir. Şerbeti kabak tatlısının üzerinde hafifçe gezdirip, soğumaya bırakabilirsiniz. Bunu sonradan yapmanızın tatlı için herhangi bir sakıncası yoktur.

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Hafif ve lezzetli bir kabak tatlısı yapmanın formülünü sizler için derledik. Gelin içeriğin devamında kabak tatlısı tarifini detaylıca inceleyelim.

  • Kabağı ilk olarak ince ince dilimledikten sonra soyup kabağın içindeki çekirdekleri çıkartın.
  • Kabağı yıkadıktan sonra 2-3 parmak genişliğinde dilimleyin.
  • Dilimlediğiniz kabakları büyük ve yayvan bir tencere içerisinde şeker serperek kat kat dizin.
  • 2-3 saat boyunca ağzı kapalı şekilde beklemeye alın.
  • Geceden beri bekletilen kabakları kaynayana kadar orta ateşte bekletin kaynadıktan sonra ise kısık ateşte yumuşayana kadar pişirmeye başlayın.
  • Kabak tatlısı iyice soğuduktan sonra servis tabağına alın, üstüne tahini gezdirip dövülmüş ceviz serperek servise hazır hale getirin.
  • Son olarak kabakların üzerine önceden hazır ettiğiniz şerbeti dökmeye başlayın. Şerbeti gezdirdikten sonra şerbetin koyulaşması için bir süre de kapağı açık olarak pişirin.
  • Yukarıda bahsettiğimiz aynı yöntemle tencerere yerine fırında da kabak tatlınızı pişirip, servise hazır hale getirebilirsiniz.

Kabak Tatlısına Vanilya Konur mu?

Kabak tatlısına isteğimiz dahilinde vanilya koyabiliriz. Üstüne şekeri serpiştirdiğimiz kabak tatlısını şekerli vaziyette isterseniz 1 gece önce isterseniz de 2 saat önce kadar bekletiniz. Şeker iyice eridikten sonra 2 paket vanilyayı, kabak tatlısının üzerine serpiştirip elinizle harmanlayın. Vanilyalı halde 200 derecede 40-45 dk kadar pişirmeniz yeterli olacaktır.

Kabak Tatlısından Artan Şerbet Nasıl Değerlendirilir?

Kabak tatlısı yaptınız ancak şerbetinizi fazla yapmışsınız ve şerbetiniz arttı. Bu durumda artan şerbetinizi nasıl değerlendireceğinizi merak ediyorsunuz. Artan şerbeti baklava, kadayıf ve şekerpare gibi pek çok tatlı için kullanabilirsiniz. Böylelikle mutfağınızda her an misafirlerinize karşı tatlınızı hazır bekletebilirsiniz 🙂 Şimdiden afiyet olsunn 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *