Uncategorized

Mikrofiber Yastık Terletir mi?

Mikrofiber yastık, polyester ve poliamid liflerinin bileşenlerinden oluşan bir yastık türüdür. Sentetik bir yapısı vardır. Son zamanlarda sıklıkla kullanılan bir ürün olsa da aslında almadan önce iyi bir şekilde araştırmak gerekmektedir.

Mikrofiber Yastık Terletir Mi?

Mikrofiber yastıklar daha çok bebekler için tercih edilen, yumuşak bir dokuya sahip olması nedeniyle rahat bir uyku uyumanızı sağlayan bir yastık türüdür. İçeriğindeki sentetik yapısından dolayı kişinin terlemesine sebep olabilmektedir.

Eskiden doğal ve sağlıklı olmasından dolayı her ne kadar yün yastıklar tercih edilse de günümüzde artık kolay yıkanabilir oluşu, yumuşaklığı ve çabuk şekil alabilirliğinden dolayı sentetik yastıklar kullanılmaktadır. Bu yastıkların belirttiğimiz gibi yapısından dolayı doğal olduğunu söylememiz mümkün değildir.

Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Yastıklarınızı çok alcak veya çok yüksek tercih etmemelisiniz. Bu size rahatmış gibi gelse de aslında boyun fıtığına ve boyun ağrılarına yol açabilmektedir.
  • Popüler olanlardan ziyade uykunuzda sizi rahatsız edebilecek problemleri engelleyebilecek bir yastık tercih etmenizi öneririz. Örneğin yün yastıklar terlediğiniz zaman teri emebiliyorken, popüler ve kolay temizlenebiliyor oluşu nedeniyle elyaf, silikonlu gibi çeşitli yastıklar daha da terlemeye sebep olabilmektedir.
  • Alerjik bir bünyeye sahipseniz elyaf ve türevi yastıkları kesinlikle tercih etmemelisiniz. Fakat kaz tüyü sizin için oldukça uygun bir yastık türü olacaktır.
  • Sentetik olarak adlandırdığımız yastık modelleri yapısından dolayı birçok bakteriyi içinde barındırabiliyor. Bu bakteriler ise aslında kafa derisinin dökülmesi, yani kepek dediğimiz sorunun başlamasına sebep olabilmektedir.
  • Eğer sağlık açısından uygunluğundan dolayı pamuklu yastık düşünüyorsanız biz size daha detaylı düşünmenizi öneririz. Keza pamuklu yastıklar direkt olarak tarlada yetişen pamuklardan yapıldığı için, yetiştirilme esnasında kullanılan tarım ilaçlarının etkileri hissedilebilmektedir. Özellikle hassas ve alerjik yapıda olan kişiler için. Bu durumda yine sağlığı tehdit edebilmektedir.
  • Eğer boyun ağrıları şikayetinizden dolayı yastık değiştirmek istiyorsanız ise leteks olarak bilinen yastıklardan tercih edebilirsiniz. Fakat biz doğal olması açısından her zaman yün yastık kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yastık Nasıl Temizlenir?

Yastıklar kendi içinde çeşitlere ayrıldığı için şu şekilde temizleyebilirsiniz dememiz doğru olmayacağından, sizin için hangi yastık türleri nasıl temizlenir onu aşağıda anlattık.

1-)Kaz Tüyü Yastık

Kaz tüyü yastıklar yapısı nedeniyle hassas ürünlerdir. Yanlış bir temizleme işleminden sonra yapısını ve özelliğini çabuk kaybedebileceğinden biz size her zaman kuru temizleme öneriyoruz.

2-)Pamuklu Yastık

Pamuklu yastıklarda yine yıkanması özen isteyen ve dikkatli olunması gereken bir yastık çeşididir fakat evde yıkabilirsiniz. Yalnızca makinenizin hassas programında eğer yoksa 30 derecede yıkamanız hem yastığınızın yapısını koruyacak hem de temizlenmesini sağlayacaktır.

3-)Yün Yastık

Yün yastıklarda yani yünler de makinede yıkanabilmektedir. Burada öncelikle yünleri yastık kılıfından çıkarmanız gerekmektedir. Daha sonrasında yünler için özel olarak kullanılan deterjan ile düşük ısıda yıkamanız doğru olacaktır.

Dilerseniz yünlerinizi doğal sabun kullanarak elinizde de yıkayabilirsiniz. Kuruturken ise bir çarşaf üzerine yünlerinizi iyice serin ve havadar bir yerde kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra elleriniz ile tekrar yünleri düzelterek kılıflarına koyabilirsiniz.

4-)Sentetik Yastıklar (Elyaf, microfiber, silikonlu)

Bu tür yastıklar rahatlıkla çamaşır makinesinde yıkanabilecek yastıklardır. Eğer varsa yıkama talimatlarına, yoksa da 30 ila 40 derece arasında yıkamanızı öneririz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *