Patates Yemeğinin Yanına Ne Yapılır?

Patates yemeği çabuk hazırlanabilir olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen yemeklerden biridir. Bu yemeğin yanına yapabileceğiniz ise birçok doyurucu yemek bulunmaktadır. Hazırsanız size menülerimizden bahsetmek isteriz! 🙂

Patates Yemeğinin Yanına Ne Yapılır?

1. Pirinç Pilavı – Cacık

Pirinç pilavı içerisinde pirinç bulundurmayan her yemeğin yanına rahatlıkla yapabileceğiniz ve doyurucu olduğundan emin olabileceğiniz bir yemektir. Patates yemeğinin etli ya da etsiz olması pilav ve patates yemeği arasındaki uyumu kesinlikle etkileyemeyeceğinden deneyebilirsiniz. Aynı şekilde cacık da ek olarak menünüzde bulundurabileceğiniz bir çeşittir. İki yemekle de lezzetleri oldukça uyumludur.

2. Bulgur Pilavı – Salata

Bulgur pilavı biliyorsunuz ki sebzeli de yapılabilen bir pilavdır. Sade olarak hazırladığınız bulgur pilavını isterseniz patates yemeği ile birlikte, isterseniz de ayrı ayrı servis edebilirsiniz. Yine oldukça doyurucu bir menü olacaktır. Salata da sofranızda çeşit bulunması ve midenizi dinlendirmeniz açısından lezzetli bir alternatif olacaktır.

3. Makarna

Makarnayı biliyoruz ki her yemekle kolaylıkla uyum sağlayabilecek bir gıdadır. Hem kolay hazırlanabilir oluşu hem de hem de doyurucu özelliğinden dolayı sık sık tercih edilir. Patates yemeğinizin yanına da rahatlıkla makarna hazırlayabilirsiniz. Yine çeşit olması açısından sofranıza salata da ekleyebilirsiniz.

Patates Yemeği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Patates yemeğinin kolay bir şekilde yapıldığından bahsetmiştik. Her yemekte olduğu gibi patates yemeği hazırlarken de dikkat edilmesi gereken bazı minik detaylar vardır. Bu detayları umursamadığımızda maalesef yapılan patates yemeği de yeterince lezzetli olmuyor. Şimdi size kısaca dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedelim.

  • Sebzeli yemekleri pişirmeden evvel dikkat edilmesi gereken en önemli unsur aslında sebzelerin seçilmesidir. Kullanacağınız patates, biber, havuç ya da diğer sebzeleri seçerken kesinlikle çürüme ya da yumuşama olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Eğer bu yemeğin içine et koymayı düşünüyorsanız da yine etin kesinlikle taze olması gerekmektedir. Et ürünlerinde bozulma meydana geldiğinde sadece yemeğin tadını etkilemekle kalmaz, kişilerin sağlığını da etkileyebilmektedir.
  • Patates yemeğinin özelliklerinden biri sulu olmasıdır. Bu yüzden sebzelerin bol su içinde pişmesine izin vermeniz gerekmektedir. Eğer yemeği etli yaptıysanız ise baharatları pişmeye yakın atmanız etin sertleşmesini de engelleyecektir.
  • Patatesleri doğrarken boyutunu iyi ayarlamanız oldukça önemlidir. Patatesi küçük parçalar halinde doğrarsanız muhtemelen pişme esnasında erimeler meydana gelecektir. Büyük doğrandığında ise pişme süresi oldukça uzar. Bu yüzden kolay tüketilebilecek şekilde orta büyüklükte küp küp doğramanız gerekmektedir.
  • Patates yemeği aslında lezzetini tereyağından alır. Fakat sadece tereyağı kullanarak sulu yemek pişirmek zor olabileceğinden, öncesinde sıvıyağ kullanarak yemeğinizin lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ince detay ise, sıvı yağı kızdırdıktan sonra tereyağını koymalısınız ve sonrasında soğanlarınızı kavurmalısınız.
  • Patates yemeği yaparken kullanacağınız malzemelerinin hepsinin kendine göre ayrı bir pişme süresi vardır. Bu yüzden malzemelerinizi sırayla koymalısınız. Soğan pembeleştikten sonra sert oldukları için öncelikle havuç ve patates, sonrasında ise domates ve salça eklemelisiniz. Eğer etli yapacaksanız ise en son eti koymalısınız. Etsiz patates yemeği yapıyorsanız, yemeğin tadını özel kılmak adına patates ve havuçtan sonra doğranmış sarımsak atarak da yemeğinizi lezzetlendirebilirsiniz. Bu şekilde kavurduktan sonra yemeğe suyunu ekleyebilirsiniz. Ancak ekleyeceğiniz suyun sıcak olmasına dikkat edin. Suyu koyarken ise 3 – 3,5 parmak aşacak kadar koymanız, yemeğin çorba gibi görünmesini de engelleyecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *