Pratik Bilgiler

Süt İçtikten Sonra İlaç İçilir mi?

Süt içtikten sonra ilaç içilir mi sorusu her zaman kafalarda soru işaretine sebep olan bir konudur. Çoğu insan bu konuda şüpheci davransa da aslında sadece bazı unsurlara dikkat etmek yeterli olacaktır.

Süt İçtikten Sonra İlaç İçilir Mi?

  • Süt ve süt ürünleri çabuk bozulabilen gıdalardır. Aynı zamanda bozulduklarında da bunu hemen belli edebilmektedirler. Koku, renk, kıvam olarak ilk bakışta kolaylıkla bozulduklarını anlayabilirsiniz. Bu tür gıdalarda doğru bir şekilde muhafaza etmiş olmak oldukça önemli bir rol oynadığı için, insanlarda da haliyle şüpheye neden olabilmektedir. Yani süt ile birlikte ilaç içebilir miyim? Balıktan sonra süt içsem zehirlenir miyim? Gibi kafalarda birçok soru işaretine sebep olur. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekirse; tükettiğiniz gıdalara karşı herhangi bir alerjiniz olmadığından eminseniz, taze olduktan sonra her türlü gıdayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.
  • Süt bilhassa taze olarak tüketilmesi gereken bir gıdadır çünkü tek başına bile eğer bozulmaya başlamışsa rahatlıkla zehirlenmeye sebep olabilir. Süt içtikten sonra ilaç içebilirsiniz fakat hem sütün hem de ilacınızın son kullanım tarihine dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde sütün daha önce açılmış ise buzdolabında saklanmış olması gerektiğine de dikkat etmelisiniz.
  • Son olarak, içeceğiniz ilacın kalsiyum ile ilgili bir ilaç olmaması da önemli bir detaydır. Keza ilaçlar vücuda çabuk etki ettikleri için, kalsiyum ilacının süt ile birlikte alınması ters etkiye neden olacaktır. Yani ilacın tesirini azaltacaktır.

Süt Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Günümüzde birçok gıdanın koruyucu madde ve katkı maddeleri içermesinden dolayı neredeyse herkes yapabildiği her gıdayı bir şekilde kendisi yapmak istemektedir. Bu tür katkı maddeli olan gıdalar sürekli tüketildiğinde vücutta değişimlere sebep olduğu bir gerçek. Bu yüzden artık tüketim tamamen doğal gıdalara yönelmiştir. Süt maalesef evde oturup kendimiz belirli karışımlar ile hazırlayabileceğimiz bir gıda olmadığından, genellikle dışarıda köylerden ile alınmaya başlanmıştır. Köylerden aldığınız sütlerde de tehlike olduğunu bilmelisiniz ve bilhassa köylerden alınan sütleri muhakkak kaynattıktan sonra tüketmelisiniz.
  • Gelelim süt tüketirken dikkat etmeniz gerekenlere; Öncelikle eğer marketlerden satın alıyorsanız aldığınız sütün hem son kullanma tarihine hem de bulunduğu ortama ve ambalajına dikkat ederek almalısınız. Açmadan evvel (çok sıcak değilse) oda sıcaklığında saklayabilirsiniz fakat açılmış bir sütün muhakkak hava almayacak şekilde buzdolabında muhafaza edilmesi gerekmektedir. Yine bu sütten yoğurt, peynir gibi gıdalar yapmamaya da özen göstermelisiniz.
  • İçeriğindeki katkı maddelerinden dolayı hazır sütten peynir ya da yoğurt yapmak da aslında yine sağlıksız bir girişim olacaktır. Eğer hazır değil de, dışarıdan alıyorsanız sütü, muhakkak sütün geldiği yeri bilmelisiniz. Aynı şekilde bu sütü ne amaçla kullanırsanız kullanın, ilk önce kaynatmalı ve daha sonrasında tüketmelisiniz. Köylerden gelen süt tabii ki hazır sütlere göre çok daha doğaldır fakat bu sütün içerisine de farklı maddeler karıştırılmış olabileceğini düşünerek aldığınız yer ile ilgili muhakkak bilgi sahibi olmalısınız.
  • Son olarak, günlük sütler maksimum 3 günlük kullanım ömrü vardır. Bu yüzden marketlerde günlük süt adı altında satılan fakat son kullanma tarihi 7-10 gün ya da daha fazla olan sütleri kesinlikle tercih etmemelisiniz. Bu süt ürünlerinde de katkı maddesi bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *