Tavuk Sotenin Yanına Ne Yapılır?

Tavuk sofralarımızın vazgeçilmezi arasındadır. Özellikle kolay yapımı sayesinde tercih edilen tavuk sote herkesin kurtarıcı yemeğinden biridir. Bu kadar kolay yemeğin yanına yine kolay ve pratik yemeklerle sofranızı güzelleştirebilirsiniz. Eğer siz de akşam için tavuk sote hazırlamayı düşünüyorsanız ama yanına yapacak bir şey bulamıyorsanız işte size muhteşem alternatifler:

Tavuk Sotenin Yanında Ne Gider?

1. Yayla Çorbası:

Ana yemekten önce çorbasız yapamayanlar için her çeşit tavuk soteden önce tüketilebilen çorbalardan biri yayla çorbasıdır. Yayla çorbası pirinç ve yoğurtla hazırlanır. Oldukça hafif olan bu çorbanın yapımı da oldukça kolay ve pratiktir.
İşte diğer bir çorba çeşidi:

2. Tel Şehriye Çorbası

Hazırlaması yayla çorbasına göre daha da pratik olan bir çorba istiyorsanız tercih edeceğiniz çorba tel şehriye çorbası olacaktır. Üzerine sıktığınız limonla daha da lezzetlenen tel şehriye çorbası oldukça da doyurucudur.

3. Bulgur Pilavı

Tavuğun ana yemek olması halinde yanında olmazsa olmazlardan birisi de pilavdır. Pirinç pilavına göre daha hafif ve daha sağlıklı olan bulgur pilavı ilk tercih edilen pilav olacaktır.

4. Tereyağlı pilav

Her zaman pirinç pilavını bulgur pilavına tercih edenler vardır. Yapımı bulgur pilavına göre daha riskli olan bu pilav da tavuğun yanında oldukça güzel gider.

5. Kremalı Mantarlı Makarna

Tavuk sotenin yanına pilav gibi oldukça yakışan diğer bir lezzet de makarnadır. Özellikle klasik sebzesiz makarnanın yanına daha da yakışacak olan kremalı mantarlı makarna sofranızı daha da güzelleştirecektir.

6. Tabbule salatası

Yemeğin yanında gözü hep salata arayanlar için ise bu seçenek olmazsa olmaz. Eğer ana yemek olarak tavuk sote yapmışsanız ve sofranızın da kalabalık görünmesini istiyorsanız tercih edeceğiniz salata tabbule salatası olacaktır. Diğer salatalardan farklı olarak içinde olan ince bulgur sayesinde oldukça da doyurucudur.

7. Patates Kroket

Yapımı oldukça kolay olup tavuğun yanında pilav ve makarnadan başka bir şey tüketmek isteyenler için bu seçenek bire birdir.

8. Patates Püresi

Patatesin en yumuşak ve hafif hali olan püre de tavuğun yanında her zaman vazgeçilmez olmuştur. Özellikle içine kaşar peynir eklendiğinde oluşacak kıvama bayılacaksınız.

9. Hatay Usulü Babagannuş

Tavuk sotenin ana yemek olduğu sofranızı daha da zenginleştirmek için yanına yöresel bir yemek olan babagannuşu tercih edebilirsiniz. Eğer yanına hem farklı hem de sebze içerikli bir yiyecek yapmak istiyorsanız bu tavsiyemize kulak vermelisiniz. Parlıcanla yapılan bu yöresel lezzet tavuğun yanında da harika olacaktır.

Ana yemek olan tavuk yukarıdaki lezzetlerden biriyle taçlandırıldıktan sonra gözleriniz sofrada tatlı arayacaktır. Tavuk soteden sonra pek çok tatlı tüketebilirsiniz. Hemen hemen bütün tatlılar tavuğa yakışacaktır. İşte bunlardan bazıları:

10. Muhallebili Şekerpare

11. Limon Kremalı Yumuşak Kek

Tavuk Sote Nasıl Yapılır?

Almış olduğunuz tavuk göğsünü küp küp doğrayın ve bir kabın içine koyarak ayırın. Daha sonra soğan, biber ve domatesleri de doğrayarak başka bir kaba ayırın. Tencerenin dibine eklediğiniz yağı önce yanmayacak kadar ısıtın. Doğramış olduğunuz tavuğu yağın içine ekleyin. Güzelce kavurmaya başlayın. Ocağınızın kısık ateşte olduğundan emin olun. Kavrulan tavuk suyunu çekmeye başlayınca isteğe göre sarımsak ekleyin. 1 ila 2 dakika kadar daha kavurduktan sonra doğramış olduğunuz biberleri ekleyin. Biberler de sotelendikten sonra doğramış olduğunuz domatesleri ardından salçayı isteğinize göre baharatları ve tuzu ekleyin. Son olarak bir bardak kadar sıcak su ekleyin ve tencerenin ağzını kapatın. Tavuk tam anlamıyla pişene kadar tencerenin ağzı kapalı dursun. Bu yemeği buharıyla pişirecek ve pişirme süresini kısaltacaktır. Afiyet olsun 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *