Uncategorized

Haşlanmış Yumurta Kaç Gün Dayanır?

Hepimizin bildiği gibi maliyeti düşük , içerdiği protein oranı yüksek, birçok farklı yiyeceğe dahil olabilen çok yönlülüğü ve taşınabilirliği nedeniyle haşlanmış yumurta oldukça popüler ve herkesin tercih ettiği bir protein seçimidir. Bu yüzden herkesin kafasında oluşan haşlanmış yumurta kaç gün dayanır ? sorusuna cevap vereceğiz.

Haşlanmış yumurta yaklaşık olarak kaynatıldıktan itibaren tam 7 gün boyunca taze kalabilir, ancak uygun bir şekilde saklanmazsa daha kısa sürede de bozulabilir. Evde veya ofiste yumurtanızı suda haşladıktan sonra üzerine yapışkanlı olan küçük bir not kağıdı yapıştırın, kağıdın üzerine yumurtayı hangi tarihte kaynattığınızı yazın. Bu sayede yüksek olasılıkla haşlanmış yumurtanızın hangi tarihte bozulacağını anlamış ve bozulmuş olan yumurtayı tüketmekten kaçınmış olursunuz. Genel olarak haşlanmış yumurtaların raf ömrü, bir çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Nasıl bir ortam ve koşullarda saklandığına bağlı olarak haşlanmış yumurtanın bozulma süresi değişkenlik gösterir.

Haşlanmış Yumurtanın Çürüdüğünü veya Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Haşladığımız yumurtaların raf ömrü diğer çiğ yumurtalara göre daha kısadır, sebebi ise yumurta kabuğu gözeneklidir, bu da yumurtanın içine hava ve bakterilerin girebileceği anlamına gelir.

Tavuklar yumurtladığında, yumurtalarının çevresinde doğal olarak onları kapatan ve kalkan görevi gören, yumurtayı koruyan bir kaplama vardır.

Buna ek olarak hükümet, yumurtalar tüketiciye ulaşmadan önce yıkanmasını, temizlenmesini zorunlu kılar ve bu nedenden dolayı yapılan işlemler yumurtanın üzerinde ki gözenekleri koruyan doğal kaplamayı ortadan kaldırır.

Bu işleme benzer olarak bir yumurtayı kaynattığınız anda, üzerinde ki bu koruyucu kaplama zarar görür ve gözenekli, yumuşak bir yumurta kabuğu ortaya çıkar; bu yumuşak yumurta kabuğu, bakterilere, kokulara ve diğer kirleticilere karşı savunmasız hale gelir.
Bu nedenden dolayı uyguladığımız kaynatma işlemi, haşladığımız yumurtaların çiğ yumurtalara nazaran daha kısa sürede bozulmasına sebep olur. Çiğ olan yumurtalar ise buzdolabında yaklaşık olarak 4 ile 5 hafta kadar bir süre tazeliğini koruyabilir.

Daha Uzun Süre Dayanması İçin Haşlanmış Yumurtaları Nasıl Saklamalıyız?

Her zaman haşlanmış yumurta buzdolabında saklanmalıdır.Çünkü haşlanmış yumurtayı bir defa kaynattığınızda, yumurtayı nem ve diğer dış etkenlerden uzak tutmak için buzdolabında sıkıca kapalı bir şekilde kapatılmış kapta saklamalısınız.

Bazı insanlar haşlanmış yumurtaların dayanma sürelerinin daha uzun olduğunu düşünmektedir. Böyle bir şey yoktur ve hatta olmadığı gibi, dondurma işlemi yumurtaların hücresel yapılarını yok ederek raf ömrünü kısaltır.

Yumurtaları dondurma işlemi, haşlanmış olsun ya da olmasın kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü yumurtanın beyaz kısımları donma ve çözülme işleminden sonra lastik gibi olur ve renksizleşir. Eğer yumurtanızı haşladıktan hemen sonra tüketmeyecekseniz, kabuğunu soymayın. Eğer yumurtanın kabuğunu soyarak buz dolabında muhafaza etmeye çalışırsanız bu yöntem yumurtanın çok daha kısa sürede bozulmasına neden olur.

Haşlanmış Yumurta Nasıl Taze Tutulur?

Eğer sabah kahvaltıya misafiriniz gelecekse ya da önceden yumurtalarınız hazır olsun isterseniz bu yöntem tam size göre. Bu yöntem sayesinde restoranlar hem yumurtanın 2 gün boyunca taze kalmasını sağlıyor hem de ekstradan yumurtanın haşlandıktan sonra ki raf ömrünü de uzatmış oluyor.

  1. Haşlanmış olan yumurtanızı delikli bir kaşık aracılığı ile sudan alın ve buz dolu bir suyun içerisine atın. Böylece buzlu suya atmış olduğunuz yumurtanızı şoklamış oluyorsunuz.
  2. Buz dolu suda 10-20 saniye kadar beklettiğiniz yumurtanızı ağzı iyice kapanan bir saklama kabına koyarak 2 gün ekstra tazelik kazandırmış olarak saklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *