Patates Çorbasının Yanına Ne Gider?

Patates karbonhidrat ağırlıklı bir sebzedir. Patates çorbası ise doyurucudur ve güzel bir görüntüsü vardır. Kolay yapıldığı için de genellikle tercih edilir. Yanına yapacağınız yemeğin daha hafif olması aslında öğününüzün ağırlaşmaması açısından önemli bir ayrıntıdır.

Patates Çorbasının Yanına Ne Gider?

Patates birçok gıda ile uyum halindedir bu yüzden aslında her yemeği yapabilirsiniz yanına. Fakat biz uygun olabilecek birkaç menüyü sizin için hazırladık. Şimdiden afiyet olsun. 🙂

1. Bulgur Pilavı

Bulgur pilavı hafif ve sağlıklı olmasından dolayı tercih edilen bir yemektir. Patates yemeklerinin yanında ise damak tadı olarak oldukça güzel bir uyum yakaladığını söylemeden geçemeyiz. Patatesin, bulgur pilavının içinde bile güzel bir lezzet oluşturduğunu düşünürsek sanırız yanılmış olmayız.

2. Et Sote

Yine et sote gibi etli yemeklerde patatesle uyum halindeki yemeklerdir. Keza genellikle et yemeklerinin yanında patates püresinin kullanılması da tam olarak bu yüzdendir.

3. Makarna

Makarna pratik hazırlanışından dolayı kolaylıkla öğününü geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir yemektir. Yine patates çorbasının yanına rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Fakat belirtmeden geçmeyelim, patates çorbası ve makarnanın ucunu kaçırmanız durumunda içindeki karbonhidrattan dolayı kolaylıkla şişlik hissi yaratabilir ve midenizi rahatsız edebilir. Bu yüzden porsiyonları küçük tutmakta fayda var. 🙂

4. Sulu Köfte

Sulu köfte yemeği baharatlı ve sulu bir yemektir. Et yemeklerinin patates ile uyumundan bahsetmiştik zaten. Bu yüzden farklılık olması açısından rahatlıkla düşünebilirsiniz.
Bu yemeklerden birini yaptığınızda ekstra olarak yanına yoğurt, salata gibi midenizi rahatlatacak diğer alternatifleri de kullanabilirsiniz.

Patates Tüketmek Ne Kadar Faydalı?

Patates besin değerlerini düşündüğümüzde oldukça zengin bir sebzedir. İçerisinde A, C, E, K ve B16 gibi vitaminler bulunur ve kalsiyum, demir magnezyum deposu olarak tüketilmesi gereken bir sebzedir. Faydalarından bahsetmemiz gerekirse;

  • Patates maskeleri, kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise cilt sağlığına oldukça faydalı olmasıdır. Yani şöyle ki, doğal bir patatesi dilimledikten sonra yüzünüzün üzerinde yarım saat kadar bekletmeniz ve bu işlemi haftada 3-4 kez tekrarlamanız cildinizin hem canlanmasına hem de göz altınızdaki halkaların geçmesini sağlayacaktır.
  • Patates, güneş yanıklarına ve çok ciddi olmayan diğer yanıklarda tedavi amaçlı kullanılır ve bu aslında eski bir yöntemdir. Bu şekilde hem ağrıların azalmasına yardımcı olur, hem de yanan bölgenin daha çabuk bir şekilde eski haline dönmesini sağlar.
  • Özel olarak hazırlanan patates macunlarıyla saçınıza maske uygularsanız da yine saçınızın nemlenmesini ve canlanmasını sağlar. Aynı şekilde saç dökülmelerini de büyük oranda azalttığı da gözlemlenmiştir.
  • Sindirime yardımcı olur. Aşırı patates tüketmek şişkinliğe neden olsa da ishal ya da kabız gibi rahatsızlıklara sebep olmaz.
  • Patates tüketmek psikolojik olarak kişinin rahatlamasını ve stresinin azalmasını sağlar.
  • İshal durumlarında da yine su kaybı olduğu için su tüketmek gerektiği gibi, yanında da haşlanmış patates tüketmek bağırsaklarda bu problemlerin daha kolay bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Hatta şöyle söyleyebiliriz, ishal sanıldığı kadar basit bir hastalık değildir ileri durumlarda ölümle sonuçlanabilir. Böyle bir rahatsızlıkta maalesef ilaç tedavisi yeterli olmadığından, kahve ve patates tüketmek doğal olarak ishalin hızlı bir şekilde geçmesini sağlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *