Pratik Bilgiler

Kızartma Yağı Neden Köpürür?

Hem lezzeti hem de pratik bir şekilde hazırlandığı için kızartma yemekleri, toplumumuzda oldukça rağbet görmektedir. Patates kızartması olsun, biber kızartması olsun, balık kızartması olsun pek çok çeşidini hızlı bir şekilde hazırlayıp lezzetle yiyebilirsiniz. Her ne kadar kızartma yemekleri sağlıklı olmasa da, çok fazla tüketiyoruz. Kızartma yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri; kullanılan yağ ve yağın 1-2 kereden fazla kullanılmamasıdır. Bir defa kullanılan yağın, tekrar tekrar kullanılması sağlıklı olmadığından tavsiye etmiyoruz.

Kızartma yemeği yaparken, en çok rastlanılan konulardan biri kızartma yağının köpürmesidir. Peki kızartma yağının köpürmesinin nedenleri nelerdir?

Kızartma Yağı Neden Köpürür?

1-)Kızartılan Gıda Yüksek Oranda Nişasta İçeriyor Olabilir

Kızartılan gıdanın yüksek seviyede nişasta barındırması, yağda köpürmeye neden olabilir. En çok tüketilen yüksek oranda nişastalı besin ise patatestir. Patates kızartması hem çocuklar tarafından hem de yetişkinler tarafından oldukça beğenilen bir aparatiftir. Ancak patates çok fazla nişasta içerdiğinden, kızartırken yağda köpürme olabilir. Köpüren yağ ise sıçrayıp, tavanın başındaki kişiye zarar verebilir. Bu yüzden oldukça dikkatli olmakta fayda vardır. Peki patates kızartması hazırlarken, yağın köpürmemesi için nelere dikkat etmeliyiz? Gelin biraz da bundan bahsedelim.

  • Öncelikle kızartma yapmadan önce patates ilk olarak doğru bir şekilde kesilmeli ve yıkandıktan sonra da iyice kurulanmalıdır. Kurulandığından yani patateslerin ıslak olmadığından emin olduktan sonra ise tavaya yağın içine atabilirsiniz.
  • Nişasta oranı yüksek olduğundan, patatesler tavaya atılırken kontrollü bir şekilde atılmalıdır. Aksi takdirde çok fazla sıçrayıp, tavanın başındaki kişiye zarar verebilir.

2-)Yağın Son Kullanma Tarihi Geçmiş Olabilir

Kızartma yağının köpürmesinin başlıca nedenlerinden bir diğeri ise; yağın son kullanım tarihidir. Eğer yağın son kullanma tarihi geçmiş ise yağın yapısında değişiklik olmuştur. Yağın yapısında oluşan bozulma ise kızartma yaparken köpürmeye yol açar. Bu yüzden alışveriş esnasında, yağın ambalajında yazan son tüketim tarihine mutlaka bakmanızda fayda vardır. Yakın tarihli bir yağ satın almamanız önerilir. Aksi takdirde bozulmuş yağ ile yapılan kızartmada köpürmenin dışında, hem lezzet konusunda istediğinizi bulamayacak hem de sağlığınızı tehlikeye atmış olacaksınız.

Kızartma Yağı Kaç Kez Kullanılır?

Kızartma yağının kaç kez kullanılacağı sorusu, mutfaktaki hanımların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Yapılan denemelere göre kızartma yağının maksimum 3 defa kullanılması tavsiye edilmektedir. Eğer 1-2 defa kullanımdan sonra kullanıp kullanmama konusunda emin olamıyorsanız, yağın kokusuna bakarak da tahmin yürütebilirsiniz. Eğer kızartma yağı yoğun bir kokuya sahipse ya da yanık kokusu geliyorsa, yağı atmanız sağlıklı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *