Pratik Bilgiler

Yumuşamış Yeşil Zeytin Nasıl Sertleşir?

Kahvaltıların vazgeçilmesi olan yeşil zeytin, kahvaltı sofralarımızın olmazsa olmazıdır. Yeşil zeytinleri her ne kadar severek tüketsek de, kimi zaman yumuşama, erime problemini yaşamışızdır. Yumuşayan yeşil zeytinin tadı da istediğimiz gibi olmadığından, pek keyif verici olmaz. Bu yüzden de çoğunlukla yumuşamış yeşil zeytinlere çöp yolu görünür.

Yumuşamış yeşil zeytininiz varsa, artık atmanıza gerek yok. Belirli yöntemleri uygulayarak, zeytinleri sertleştirebilir ve eski hallerine döndürebilirsiniz. Peki nedir bu yöntemler? Yumuşamış zeytinlerimizi nasıl sertleştirebiliriz?

Yumuşamış Yeşil Zeytin Nasıl Sertleşir?

1-)Buzlukta Saklayın

Eriyen, yumuşayan yeşil zeytinlerinizi bir buzdolabı poşetinin içine koyup buzlukta saklamayı deneyin. Erimiş haldeki zeytinlerinizin sertleştiğini göreceksiniz.

2-)Zeytinleri Fazla Yıkamayın

Yeşil zeytinlerin yumuşamasının başlıca nedenlerinden biri, zeytinlerin fazla yıkanmasıdır. Zeytinleri temizlemek için yıkayabilirsiniz tabii ki, ancak bunun kararında olmasına dikkat etmekte fayda vardır.

3-)Zeytinleri Açıkta Bırakmayın

Zeytinleri açıkta bırakmanız da, yumuşamasına neden olacaktır. Bunu önlemek için cam bir kavanoz içinde zeytinlerinizi muhafaza etmeniz, zeytinlerin erimesini önleyecek ve ilk günkü lezzetiyle tüketmenizi sağlayacaktır.

Yeşil Zeytinde Görülebilen Bozulmalar Nelerdir?

Yeşil zeytinlerde yumuşama haricinde görülebilen başlıca bozulmalar ise şunlardır;

1)Kararma Problemi

Yeşil zeytinlerde erimenin/yumuşamanın dışında en çok görülen bozulma zeytinlerin kararmasıdır. Kararmanın başlıca nedeni, zeytinlerin hava ile çok fazla temas etmesidir. Bu yüzden zeytinleri kapalı bir kavanozda veya saklama kabında saklamaya özen gösterin. Aksi takdirde zeytinde kararma oluşacak ve ilk günkü lezzetini kaybedecektir.

2-)Asit Kokması

Kimi zaman zeytinde, asidik bir koku meydana gelir. Bu aslında zeytinin bozulduğu anlamına gelmektedir. Çoğunlukla kokunun nedeni, zeytinin altında oluşan bakterilerden kaynaklanmaktadır. Eğer zeytinlerinizden olağan dışı bir koku geliyorsa, tüketmemenizi ve maalesef atmanızı tavsiye ediyoruz.

3-)Zar Oluşum Problemi

Eğer zeytin kabınızın ağzını açık bıraktıysanız, muhtemelen bu sonuçla karşılacaksınız. Zeytinin üst kısmında oluşan zar, çoğunlukla beyaz renktedir ve zeytinin hava ile çok fazla temasından kaynaklanır. Bunu önlemek için zeytininizin ağzını açık bırakmamaya ve kapalı bir kapta saklamaya gayret ediniz.

Yeşil Zeytin Nasıl Saklanmalıdır?

Yeşil zeytinin ilk günkü lezzetini korumak için zeytinlerinizi nasıl sakladığınız oldukça önemlidir. Zeytinin hava ile temas etmemesine ve kapalı bir kutuda, kavanozda ya da kasede saklamaya özen gösterin. Ayrıca kapalı halde muhafaza etseniz de, zeytin kavanozunun çok fazla güneş ışığı almamasına da özen göstermelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *