Pratik Bilgiler

Mercimek Çorbasının Katılaşmaması İçin Ne Yapmalı?

Mercimek çorbasının katılaşması durumunda müdahale etmek daha kolaydır. Çoğu zaman kıvamının tutturulmasının zor olduğu söylense de, bazı püf noktalara dikkat edilerek yapıldığında aslında kıvamında herhangi bir problem de yaşamazsınız.

Mercimek Çorbasının Katılaşmaması İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle mercimek çorbası yaparken ilk başta az su ile pişirmenizi ve daha sonrasında azar azar sıcak su ekleyerek çorbanın kıvamını oluşturmanız gerektiğini belirtelim. Çünkü bu şekilde yaptığınızda çorbanızın sulu olması ya da katılaşması gibi doğabilecek problemleri de engellemiş olursunuz.

Mercimek çorbasını yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Doğru ölçülerle ve püf noktalarına dikkat ederek yapıldığında çorbanız hem lezzetli hem de kıvamında olacaktır.

Püf Noktaları İle Mercimek Çorbası Yapımı

Malzemeler:

  • 2 su bardağı kırmızı mercimek
  • 1 adet soğan
  • 1 adet patates
  • 2 yemek kaşığı kadar domates salçası
  • Sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı kadar un
  • 1 adet bulyon ya da kemik suyu
  • Baharatlar

Yapılışı:

Küçük bir uyarı ile başlayalım; yapacağınız çorbayı her zaman içme suyu ile yapmanızı öneriyoruz. Yapılışına gelecek olursak, ilk başta mercimekleri bol su ile iyice ovalayarak yıkamanız gerektiğini hatırlatalım. Böylece mercimeğin kesinlikle temizlendiğinden emin olursunuz. Daha sonra küp küp doğradığınız soğanları tencere içine atmanız ve üzerine yağı eklemeniz gerekiyor. Bu şekilde soğanlar pembeleşinceye kadar kavurmalısınız. Daha sonrasında patatesi dilimleyin ve tencereye atın. En son olarak mercimekleri ve suyu da ekledikten sonra malzemeler iyice yumuşayıncaya kadar kaynatın. Bu esnada bir tava içerisinde bir yemek kaşığı un ile tereyağını kavurun ve bu karışımı da tencerenin içine ekleyin. En son olarak baharatları da ekledikten sonra blenderdan da geçirip mercimek çorbasını hazır hale getirmiş olursunuz.

Püf noktalarına gelecek olursak, un ile tereyağını kavururken çırpma teli kullanmanızı öneriyoruz. Böylece olası bir topaklanmanın da önüne geçmiş olursunuz. Yine eğer elinizde fazla miktarda kemik suyu mevcutsa çorbanızı su ile değil direkt olarak kemik suyu ile yapmanız çorbanın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Son olarak başka bir püf noktadan bahsetmemiz gerekirse, çorbanın sarı olmasını patates ile sağlayabileceğiniz gibi, yerli mercimek kullanarak çorbayı yaparsanız da yine sarı bir renge sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Mercimek Çorbası Saklanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mercimek çorbasını da her yemekte olduğu gibi hava almayacak şekilde buzdolabında muhafaza etmeniz gerekmektedir. Uzun süre oda sıcaklığında beklemiş olması direkt olarak bozulmasına sebep olabileceğinden, tüketildikten sonra ya da pişirdikten sonra soğutup yine muhakkak buzdolabında saklamalısınız.

Mercimek çorbasını sürekli olarak buzdolabından çıkarıp ısıtıp sonra tekrar buzdolabına koymanız da yemeğin bozulmasına sebep olabileceğinden, her zaman asıl tencereden tüketilecek miktarda başka bir tencerenin içine aktarıp daha sonrasında yine asıl tencereyi buzdolabında saklamanız sürekli meydana gelecek ısı değişimi ve dolayısıyla bozulmasının da önüne geçecektir.

Mercimek Çorbasının Yanına Ne Yapılır?

Mercimek çorbası eğer elinizin altında blender varsa aslında oldukça basit bir çorba haline gelebiliyor. Bu yüzden öğünlerde sıklıkla tercih edilir. Yanına neredeyse her çeşit yemek yakıştığı için de aslında istediğinizi yapabilirsiniz. Et yemekleri, zeytinyağlı yemekler ya da sadece makarna ve yoğurt gibi hem uğraş gerektiren hem de kolay hazırlayabileceğiniz her çeşit yemek, mercimek çorbasıyla uyumlu olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *