Pratik Bilgiler

Kuru Meyve Nasıl Saklanır?

Meyveler mevsimlerinde tüketildiğinde faydasını görsek de, günümüzde artık mevsimini beklememize gerek kalmadığını sanırım rahatlıkla söyleyebiliriz. Sık sık karşılaştığımız kuru meyveler aslında doğal meyvelerin herhangi bir katkı maddesi olmadan, doğal yollar ile kurutulmuş halleridir. Tabii ki her gıdada olduğu gibi kuru meyvelerde de muhafaza koşullarında dikkat edilmesi gereken önemli kısımlar bulunmaktadır. Bu kısımlara özen gösterilmemesi durumunda ise kuru meyveler de bozulabilmektedir.

Kuru Meyve Nasıl Saklanır?

Kuru meyveleri iki şekilde saklayabilirsiniz; oda sıcaklığında ve buzdolabında. Biz size bu iki saklanma şeklinden de kısaca bahsedeceğiz.

1. Oda Sıcaklığında Saklamak

Normalde taze meyvelerin oda sıcaklığında değil de buzdolabında saklanmasının en büyük nedeni içeriğindeki su oranıdır. Kurutulmuş meyvelerde ise bu su oranı oldukça düştüğü için oda sıcaklığında da saklamaya müsait hale gelir. Burada sadece sürekli hava ile temas etmemesine ve bulunduğu ortamın nem, rutubet barındırmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Kuru meyvelerinizi saklarken cam kavanoz veya teneke kutular kullanmanız, gıdanın uzun süre tüketilebilir olması açısından oldukça önemlidir. İçindeki besin değerlerini kaybetmemek adına kavanoz ve teneke kutu kullanmaya özen göstermelisiniz.

2. Buzdolabında Saklamak

Kuru meyvelerinizi saklayabileceğiniz bir diğer alan ise buzdolabıdır. Buzdolabında saklarken ise yine ilk olarak hava ile temas etmediğinden emin olmanız gerekmektedir. Her ne kadar buzdolabında da saklanıyor olsa, doğru bir şekilde muhafaza edilmemiş ürünler maalesef bozuluyor. Yine buzdolabında doğru bir şekilde sakladığınızda ise daha uzun süre tüketebiliyorsunuz.

Buzdolabında kuru meyve saklarken kavanoz veya teneke kutu kullanabileceğiniz gibi, az yer kaplaması açısından buzdolabı poşeti de kullanabilirsiniz. Ancak, kuru meyveleri buzdolabı poşetlerine direkt olarak değil, meyveleri öncelikle peçeteye sarıp daha sonrasında buzdolabı poşetlerine koymanız ve bu şekilde saklamanız gerekmektedir.

Kuru Meyveler Bozulur Mu?

Evet bozulur ama bozulma diğer gıdalardaki gibi gerçekleşmez. Kuru meyveler doğru bir şekilde saklanmamasına bağlı olarak sürekli olarak hava ile temas etmesi, görüntüsünü hiçbir şekilde değiştirmese bile tadında değişikliklere yol açar. Bu durum nadiren de meydana gelse, bozulmaya başlayan kuru meyveler de çeşitlerine göre ekşi ya da acımtırak tatlar oluştuğu gözlemlenmiştir.

Kuru meyvelerin bozulmasının asıl nedeni hava ile teması demiştik. Yine bu temastan dolayı çevredeki kokulardan, sürekli ısı değişiminden dolayı da tatlarında değişiklikler meydana gelebilmektedir.

Taze Meyveden Aldığımız Besin Değerlerini Kuru Meyveden Alabilir Miyiz?

Taze meyvelerde bulunan besin değerleri daha kısa sürede etkisini gösterdiği bir gerçek. Yani bir elmayı mevsiminde ve tazeyken tüketmeniz ile kuru halinde tüketmeniz arasında elbet farklılıklar vardır fakat vücudun bu tür vitamin ve mineralleri sürekli olarak istediğini düşünürsek, kuru meyvenin vücudumuza sağladıklarını da görmeden geçmememiz gerekiyor. Bir kere taze meyveye göre kuru meyve daha çok tok tuttuğu için bilhassa diyet ve spor yapanlar yaz kış istedikleri zaman tüketebilmektedir. Vücudumuz için yararlı besin kaynakları olduğundan dolayı, taze meyvenin verdiği değerler ile aynı olmasa da, yine kuru meyve tüketerek de sindirim ve bağışıklık sistemimizi koruyabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *