Pratik Bilgiler

Mayalanmış Hamura Un Katılır mı?

Birbirinden lezzetli poğaçaların, pizzaların, yumuşacık ekmeklerin sırrı mayalanmış hamurunda. Mutfağa girenlerin hamur işi yapımındaki en büyük derdi, mayalanmış hamur hazırlamaktır. Doğru mayalanmamış hamurdan yapılan hamur işlerinden de lezzet beklememek gerekiyor. Bu yüzden hamurun önemi epeyce ortada.

Mayalı hamur yapanların hamur mayalanırken, en sık ihtiyaç duydukları ve en çok merak ettikleri konuların başında; “mayalanmış hamura un katılır mı?” sorusu gelmektedir. Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

Mayalanmış Hamura Un Katılır mı?

Mayaladığınız hamurun kıvamı cıvık veya sulu olduysa, bu hamurdan yapacağınız hamur işinin çok lezzetli olmamasını beklemek gerekir. Eğer lezzetli bir hamur işi yapacaksanız, bu işin sırrı tam kıvamında mayalanmış hamurdur.

Hamurunuzun cıvık veya sulu olduğunu düşünüyorsanız, mayalanmış hamura biraz un ilave edip tekrar yoğurabilir ve hamurun tam kıvamına gelmesini sağlayabilirsiniz. Fakat bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli konu; hamurun sert olmaması için unu fazla koymamak. Unu az az koyup, hamurun kıvamında olup olmadığını anlık olarak görebilirsiniz.

Mayalı Hamur Nasıl Yapılır?

Şimdi de size lezzetli mayalı hamur yapımının tarifinden bahsedelim. Aşağıdaki adımları uygulayarak, tam kıvamında mayalı hamur yapabilir ve ister böreğiniz için ister yapacağınız poğaçalarınız için bu hamuru kullanabilirsiniz.

  • Mayalı hamur yapımına başlamadan önce suyu ve sütü tencereye koyup, ısıtmaya başlayın.
  • Temiz bir kaba 1 su bardağı ılık süt, 1 su bardağı ılık su, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 adet yumurta beyazı ve 1 paket yaş maya ilave edin. Elinizle iyice karıştırmaya başlayın.
  • Ardından bu karışıma, 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin.
  • Son olarak ise 5-6 su bardağı kadar unu, azar azar bu karışıma ilave ederek elinize yapışmayacak kıvamda hamur yapana kadar yoğurmaya başlayın.
  • Mayalı hamurunuzun kıvamına geldiğini düşünüyorsanız, hamuru derin bir kaba alın ve kabın üzerini hava almayacak şekilde streç film ile sarın.
  • Hamurun mayalanması için ılık bir ortam yarım saat kadar (25-30 dk kadar) bekletin. Hamur mayalandıkça kabarmaya başlayacaktır. Eğer 30 dk sonunda hamurun kabarmadığını görüyorsanız, kabarması için biraz daha bekleyin ya da hamur cıvık olduğu için kabarmıyorsa az da olsa un ilave edip tekrar yoğurup aynı işlemleri yapın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *