Pratik Bilgiler

Mayalı Hamur Akşamdan Sabaha Bekler mi?

Mayalı hamur yapacaksınız ve 1 gece önceden hamuru hazırlamayı planlıyorsunuz, peki hazırlayacağınız bu hamuru akşamdan sabaha bekletebilir misiniz? Hamurunuz dışarıda ekşimeden ne kadar bekler? merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre.

1 gün sonra misafirleriniz gelecek veya bir gün sonra yolluk için hamur mayaladınız. Mayaladığınız hamur sabaha kadar bekler mi? Gelin aklınıza düşen bu sorunuza hep birlikte yanıt arayalım.

Mayalı Hamur Akşamdan Sabaha Bekler mi?

Mayalı hamur yapmak kadar bu hamuru saklamak da oldukça önemli bir konudur. Eğer mayalanmış hamuru, saklama konusunda dikkatli olmazsanız hamurunuz ekşiyebilir. Haliyle ekşiyen hamurdan yapacağınız hamur işlerinizin de lezzetleri bozulmuş olacaktır. Hamuru saklamak için püf noktaları bilmeniz gerekiyor!

Mayalı Hamur Dışarıda Ekşimeden Ne Kadar Bekler?

Hazırladığınız hamurun dışarıda bekleme süresi, hamurun içerisinde yumurta olup olmadığına ve hamur yapımında kullanılan mayanın kuru/yaş olup olmadığına gibi pek çok değişkene bağlıdır. Bu yazıda hamuru saklama sürenizi mayanın yaş olup olmadığına göre ele alacağız.

1-)Yaş Maya ve Yumurta Kullanıldıysa

Eğer hamurunuzu yaş maya ile hazırladıysanız ve içerisinde yumurta varsa, hamuru maksimum süre olarak oda sıcaklığında 2 saat kadar bekletmenizden yanayız. 2 saatten daha fazla bekletmeniz, hamurunuzda ekşime ve bozulma olabilir.

2-)Sadece Yaş Maya Kullanıldıysa

Eğer hamurunuzda yumurta kullanmadıysanız ve sadece yaş maya tercih ettiyseniz, hamur mayalandıktan sonra oda sıcaklığında maksimum 3 saat kadar bekletmeniz önerilir.

3-)Kuru Maya Kullanıldıysa

Şayet hamur yapımında kuru maya kullandıysanız, mayalı hamuru oda sıcaklığında maksimum 4-5 saat bekletmenizi tavsiye ederiz.

Mayalı Hamur Akşamdan Sabaha Buzdolabında Bekletilir mi?

Sorunuzun cevabı evet. Mayalı hamuru akşamdan sabaha bekletebilirsiniz. Ancak hamur kabınızın ağzı kapalı bir kapta bekletilmesi gerekiyor. Yumurta ve yaş maya kullanılarak hazırlanmış hamurunuzu, buzdolabında 1 gün boyunca bekletebilirsiniz. Yumurtasız ve yaş mayalı hamuru ise buzdolabında 2 gün kadar bekletmenizde sakınca yoktur. Kuru mayalı hamur yaptıysanız, bu hamurda süre artış gösteriyor. Maksimum 3 gün boyunca kuru mayalı hamurunuzu saklayabilirsiniz.

EDİTÖRDEN ÖNEMLİ NOT: Akşamdan sabaha bekleteceğiniz mayalı hamurunuzu, buzdolabınızda içeriğimizde bahsettiğimiz gibi maksimum sürelerde bekletebilirsiniz. Ancak bu konuda en çok dikkat etmeniz gereken konu, mayalı hamurun saklandığı kabın ağzının çok sıkı ve hava almayacak şekilde kapatılmış olmasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *