Pratik Bilgiler

Sararmış Karnabahar Yenir mi?

Sindirimi düzenlemekten, beyin sağlığını korumaya dek pek çok faydası bulunan karnabaharın sararmış hallerine hemen hemen hepimiz denk gelmişizdir. Karnabaharın üstünde kahverengimsi lekelerin belirdiğini, renginde sararma olduğunu farkederiz. Bu tarz durumlarda akıllara gelen soru ise; sararmış karnabahar yenir mi? sorusudur.

Sararmış Karnabahar Yenir mi?

B vitamini ve lif açısından oldukça zengin olan karnabahar; sofralarımızın vazgeçilmezidir. Kanser hastalıklarına karşı koruyucu ile de bilinen ve tüketilen karnabaharın, bilinenlerin dışında da pek çok faydası vardır. Pazarlardan, manavlardan temin edilebilen karnabaharda kimi zaman kahverengi lekeler, sarı lekeler(sararma) gözlemlenebilmektedir.

Karnabaharda meydana gelen sararmaların ana nedeni; karnabaharın uzun süre ışığa ve havaya maruz kalmasıdır. Uzun süre ışığa-havaya maruz kalan karnabaharda sarı lekeler, sararmalar oluşur. Böyle durumla karşılaşıldığında sararmış brokolinin bozuk olup olmadığı merak edilir.

Sararmış Karnabahar Bozuk mudur?

Sararmış karnabaharın bozuk olup olmadığı merak konusudur. Uzun süre havaya, ışığa maruz kalan karnabaharda sarımsı-kahverengi lekelerin oluşması olasıdır. Ancak brokolinin sararmış olması, direkt olarak bozulduğu anlamına gelmez. Peki karnabaharın bozulduğunu nasıl anlarız?

  • Eğer karnabaharda koku oluşmuşsa,
  • Karnabaharın tadında bozukluk varsa,
  • Sarı lekeler karnabaharın iç kısmına(etli kısmına) kadar ilerlediyse,

karnabaharın bozulduğunu söyleyebiliriz. Ancak yalnızca karnabaharda sararma varsa ve bu sararma yüzeyselse, sebzenin bozulduğundan bahsetmek doğru olmaz. Böyle bir durumda(kokusunda ve tadında bozulma yoksa) bıçak yardımıyla karnabaharın üst kısımlarındaki sararmış-kahverengiye dönmüş kısımları temizleyerek, gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

1-)Stres Önleyicidir

Karnabahar içerdiği antioksidanlar sayesinde kişide stresi önleyici niteliktedir. Böylelikle kanser hastalıklarını da büyük ölçüde engelleyicidir.

2-)Kemik Sağlığını Geliştiricidir

İçeriğindeki kollajen üretimini destekleyici C ve K vitamini sayesinde, hem erkeklerde hem de kadınlarda kemikleri güçlendirici bir etkiye sahiptir.

3-)Göz Hastalıklarını Önleyicidir

Karnabahar içerdiği C vitamini ve antioksidanlar sayesinde yaşlanmayla birlikte gelişebilecek görme bozukluklarını ve katarakt gibi göz hastalıklarını engelleyicidir. Göz sağlığı açısından da oldukça faydalı olan karnabaharı, en azından 2-3 haftada 1 kere de olsa tüketmek gerekmektedir.

4-)Yüksek Tansiyonu Düşürür

Karnabahar tüketmek, kan basıncını düşürmeye yardımcı olarak yüksek tansiyonu düşürücü bir etki gösterir. Tansiyon problemi olan kişiler tarafından karnabaharın sıklıkla yenmesinde yarar vardır.

5-)Demir Emilimine Yardımcı Bir Besindir

İçeriğindeki C vitamini, kanda bulunan demirin emilimine faydalıdır. Bu sayede vücuttaki hemoglobin sayısının artmasını tetiklemiş olur.

NOT: Sararmış karnabahar hemen bozuk olduğunu düşünerek atmanıza gerek yoktur. Eğer karnaharda herhangi bir koku, tat bozukluğu yoksa bıçakla sararmış kısımları temizleyebilir ve ardından afiyetle brokoli yemeğinizi yapabilirsiniz 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *