Pratik Bilgiler

Sararmış Brokoli Yenir Mi?

Marketten, pazardan veya manavdan brokoli alıp eve gelince yapmaya üşeniriz veya bir türlü zaman bulamayız. Brokoli bir süre dolapta bekler ve üst kısımlarından sararmaya başlar. Bunu gördüğümüzde acaba bozuldu mu? veya brokoliyi pişirmeli miyim? diye düşünürüz. İşte tüm bu sorularınızın cevabı için okumaya devam edin.

Öncelikle her sebze ve meyvede olduğu gibi her şeyi mevsiminde ve taze olarak tüketmeye özen gösterilmelidir. Çünkü sebze ve meyveler bir süre beklediğinde hele ki uygun olmayan koşullarda bekletildiğinde küflenmeler, sararmalar ve bozulmalar meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek ve yenilen sebzeden gereken tüm vitamin ve mineralleri almak için taze olarak ve zamanında tüketilmesi gerekmektedir.

Brokoli nasıl saklanmalıdır?

Brokoli buzdolabında yani 2-8 derece sınırları içinde buzdolabını sebzelik bölümünde saklanması gerekmektedir. Tüm bu saklama koşulları uygun olsa bile 1 haftayı geçen saklama süresinde sararmalar meydana getirir ve sonrasında ise eriyerek bozulmalar meydana getirebilir. Bu durumu hem gözlemleyerek hem de kokudan anlayabilirsiniz. Ayrıca sıcak veya rutubetli bir ortamda saklanan brokoli 2-3 gün içerisinde sararak bozulmaya başlayacaktır.

Sararmış brokoli yenir mi?

Uzun süre buzdolabında veya birkaç gün dışarıda oda sıcaklığında bıraktığınız brokolide sararmalar meydana geldiyse fakat erime veya kötü bir koku yoksa brokoliyi tüketebilirsiniz. Fakat sararan kısımları kötü görüntü oluşturacağından haşlayarak veya salata olarak tüketmek yerine çorbasını yaparak daha güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Eğer brokoli fazlasıyla sarardı ve kötü koku oluşturmaya başladıysa tüketmemenizi öneririz. Çünkü içerisinde başlayan kimyasal değişmeler fiziksel olarak da fazlasıyla kötü koku ve görüntü olarak kendini dışa vurmuştur. Bu durumda olan bir brokoliyi tükettiğinizde hem gereken vitamin ve mineralleri alamamış olacak hem de midenizde hassasiyet yaratmış olacaksınız. Her sebze ve meyvede olduğu gibi brokoliyi de tazeyken tüketmnizi öneririz.

Brokoli taze olarak tüketilirse ne gibi faydaları vardır?

  • Kansere karşı koruyucudur.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Göz sağlığını korur.
  • Kan hücrelerinin yapımına destek olur ve kansızlığı önler.
  • Cilt sağlığını korur ve daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Kan şekerini dengeler. Bu nedenle şeker hastalarını tüketmesinde fayda vardır.
  • Kilo kontrolü sağlar.
  • Kemik ve diş sağlığının korunmasında çok etkilidir.
  • Erkeklerde sağlıklı sperm üretimine yardımcı olur.

Brokoliyi nasıl tüketebiliriz?

Oldukça fazla faydası olan brokoliyi çok farklı şekillerde pişirerek tüketmek mümkündür. Haşlama yapılabilir. Salçalı olarak yemeği yapılabilir. Yoğurtlu mezesi yapılabilir. Salata olarak tüketilebilir. Suyu çıkarılarak detoks olarak tüketilebilir. Buharda pişirilebilir. Hiçbir şekilde sevilmiyor ise çorbası yapılarak tüketilmesinde fayda vardır. Hemen hemen her yemeğin yanına yakışan brokoliyi hayatınızdan eksik etmemenizi öneririz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mevsiminde taze olarak bekletmeden ve sararma olmadan tüketmenizi tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *