Poğaça Hamuru Buzdolabında Saklanır mı?

Hazırladığınız poğaça hamurunuzu buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Fakat hamurun çabuk küflenebilecek bir gıda olduğundan uzun süre saklamanız mümkün değildir.

Poğaça Hamuru Buzdolabında Saklanır Mı?

Poğaça hamurunun içerisinde yumurta ve süt kullanmışsanız, yaklaşık olarak 2 gün boyunca buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz. Su, maya, un kullanılmış ise yani hamurunuz mayalı ise yine 3 gün kadar saklamanızda bir sakınca yoktur.

Hamur bahsettiğimiz gibi buzdolabında veya oda sıcaklığında uzun süre beklediği zaman bozulmaya ve küflenmeye başlar. Bu yüzden uzun süreli saklanması mümkün değildir. Yine buzdolabında saklarken veya oda sıcaklığında hamurun şişmesini beklerken kesinlikle kapaklı bir kap içerisinde olmasına, hava almamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Poğaça Hamurunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bozulan gıdalar arasında belki de kendini en çok belli eden hamurdur. Sizin için hamurun kokusunda, görüntüsünde hoşunuza gitmeyen bir durum varsa kesinlikle tüketmemeniz gerektiğini söyleyelim.

Gelelim hamurun bozulmuş haline… Öncelikle bozulan hamur ilk olarak kendini kokuyla belli eder. Demiştik ya kapaklı bir kap içerisinde saklamanız gerekiyor, işte kapağı açtığınız an bozulan hamurun kokusu direkt olarak sizi etkileyecektir. Hatta ilerleyen durumlarda bu koku kapaklı kap içerisinde olsa dahi yayılabiliyor. Eğer ortada koku yoksa ve bozulup bozulmadığından emin değilseniz, hamuru bir incelemenizi tavsiye ediyoruz. Genellikle dediğimiz gibi bozulma aşamasında ilk kendini gösteren belirti kokudur fakat istisnai durumlarda hamur üzerinde küflenme gibi belirtilerde görülmektedir. Yine böyle bir durumda kesinlikle tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.

Buzdolabında sakladığınız ve bozulan hamuru mümkün olduğunca en kısa sürede çöpe atmalısınız. Çünkü içinde biriken bakteriler başka gıdalarında bozulmasına sebep olacaktır.

Ekşimiş Hamur Zehirler Mi?

Ekşimiş hamur her durumda zehirlemez. Hatta genel olarak zehirlenmeye neden olmaz. Ancak çiğ olarak tüketilmesi durumunda karın ağrısına veya ishale sebep olabilir. Ekşimiş hamuru mümkün olduğunca çabuk bir şekilde pişirilmesi önemlidir. Aksi taktirde yaptığınız hamur işinin de tadının farklı olmasına neden olacaktır.

Hamur bozulmaya başladığında şekil alması oldukça zorlaşır. Özellikle ileri derecede bozuk olan hamurun pişirilmesi direkt olarak zehirlenmenize sebep olacaktır. Bu yüzden poğaça hamuru konusunda mümkün olduğunca dikkatli olmanızı ve uzun süre muhafaza etmemenizi öneriyoruz.

Poğaça Nasıl Saklanmalıdır?

Poğaça saklarken her hamur işinde olduğu gibi önceliğiniz hava almasını engellemek olmalıdır. Oda sıcaklığında veya fırın içinde rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

Poğaçaların bozulmasını engellemek için bazı kişiler buzdolabına da koymaktadır fakat buzdolabında saklamak poğaçaların yumuşaklığının gitmesine neden olabiliyor. Zaten hava ile teması kesildiği sürece tazeliğini oda sıcaklığında saklayarak da koruyabilirsiniz. Poğaçalarınızı kaliteli plastik kaplar veya cam kaplar içinde muhafaza edebilirsiniz.

Poğaça Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Hamur işin yapmak öncelikle gerçekten el becerisi gerektirdiğini söylemeden geçmeyelim.  Elinizde daha önce denenmiş bir tarif yok ise, kendi tarifinizi bulana dek birazcık uğraşmak gerekebiliyor. Biz bilhassa ilk kez poğaça yapacaklar için birkaç püf nokta derledik. Umarız işinize yarar 

  • Poğaça yaparken malzemelerin oda sıcaklığında beklemiş olması önemlidir. Şöyle ki yağ, süt, yumurta gibi buzdolabınızda muhafaza ettiğiniz malzemeleri, poğaça yapmadan yaklaşık yarım saat önce buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında bekletmeli ve daha sonrasında poğaça yapmaya başlamalısınız.
  • Eğer kuru maya ile poğaça yapacaksanız, içine bir miktar toz şeker atmayı unutmamalısınız. Kuru maya toz şeker ile aktive olan bir yapıdadır.
  • Poğaçanın lezzetli olması için hamurun iyi bir şekilde yoğrulması önemlidir. Bu yüzden hamuru elinize yapışmayacak kadar yoğurup çok sertleşmeden bırakmalısınız.
  • Mayalama işleminde hamuru yoğurduktan sonra üzerini nemli bez ile kapatmanız, daha çabuk mayalanmasını sağlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *