Pratik Bilgiler

Sıcak Baklavaya Şerbet Nasıl Dökülür?

Baklava Türk mutfağının en sevilen ve bayramların vazgeçilmez tatlısıdır. Bayramda ziyaret ettiğimiz her evde bizi baklava karşılar. Geçmişten günümüze gelen en güzel tatlılarımızdandır. Osmanlı mutfağının da en sevilen lezzetlerinden biridir. Marketlerde, pastanelerde satılsa da elde açılan baklavanın lezzeti çok farklıdır. Damakta bıraktığı lezzet vazgeçilmezdir.

Peki baklava nasıl yapılır? Hamurunun püf noktaları nelerdir? İçerisine ne konulur? Şerbeti nasıl yapılır? Baklavaya şerbet sıcak mı dökülür? Baklava şerbet soğuk mu dökülür?

Baklava şerbeti sıcak mı soğuk mu dökülür sorusu ise en çok sorulan sorulardan biridir. Eğer baklava sıcaksa ve siz sıcak şerbet dökerseniz baklavanız olması gerekenden daha yumuşak olur. Baklavanızı yapıp fırınladıktan sonra soğumasını beklemeniz gerekir. Soğuk baklava üzerine sıcak şerbet dökerseniz kıtır kıtır bir baklava elde etmiş olursunuz. Baklavanız soğuduktan sonra şerbeti sıcak olarak dökmez ve beklerseniz ve şerbetiniz soğursa yine istediğiniz lezzeti elde edemezsiniz. Soğuk baklava üzerine soğuk şerbet dökerseniz baklava şerbeti çekemez ve kuru kalır.

Bu nedenle baklava hazırlarken püf noktalardan biri de şerbetin ve hamurun sıcaklığı ile alakalıdır. Lezzeti yakalamak ve ilk ısırıkta çıtır çıtır bir baklava içi de yumuşacık bir baklavanız olmasını istiyorsanız baklavanız soğuk olmalı ve şerbetiniz de kaynadıktan sonraki ilk sıcağının çıkmış ama sıcak olması gerekir.

Baklava şerbeti kıvamı da baklavanızın lezzeti için çok önemlidir. Şerbetin tam kıvamında piştiğini anlayabilmek için tencereden 1 kaşık şerbet alarak biraz yukarıdan tencere içine dökün. Eğer şerbet ip gibi çizgi halinde dökülüyorsa şerbetiniz tam kıvamında pişmiş demektir. Şerbet damla damla akıyorsa biraz daha kaynatarak yoğun kıvama gelmesi gerekiyor demektir. Damla damla akan bir şerbet ile baklavanızı yaparsanız sulu bir şerbet olduğu için yedikten sonra damağınızda baklava tadı ve aroması kalmaz su tadı gelir. Eğer şerbetiniz fazla yoğun kıvamda olursa da baklavanızın üzerine şerbeti döktükten sonra baklavanız şerbeti yeteri kadar çekemez ve baklavanız sert olur.

Baklava Şerbetini konuşurken gelelim diğer tatlıların şerbetleri nasıl yapılır?

Şekerpare, kalburabastı, revani gibi hamurlu tatlılar için şerbet mutlaka sıcak olmalıdır. Tatlımızın da aynı şerbet gibi sıcak olması gerekir. Hamur, yufkaya göre daha sert bir yapıya sahiptir. O nedenle tatlının da şerbetin de sıcak olması çok önemlidir. Sıcak tatlı şerbetin tümünü çekmelidir ki yumuşacık ve lezzetli bir tatlınız olsun. Şerbeti sıcak tatlı üzerine döküp 10 saat dinlendirirseniz de çok daha güzel bir tatlı hazırlamış olursunuz.

Yufkalı tatlılarda ise şerbet ılık olmalıdır. İlk kaynama sıcaklığının çıkmış olması gerekir. Oda sıcaklığına yakın bir sıcaklığa gelmiş olması gerekir. Tatlının ise sıcak olması gerekir. Böylece en doğru kıvamda ve lezzette tatlınızı hazırlamış olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *