Pratik Bilgiler

Turşu Neden Köpürür?

Sofraların vazgeçilmezlerinden olan turşu, genellikle her türlü yemeğin yanında tüketilebilen ve oldukça da sağlıklı bir besindir. Çeşitli sebzelerle(lahana, biber, salatalık vs.) ev ortamında dahi rahatlıkla hazırlayabileceğiniz turşunuzu ayrıca marketlerden de temin edebilirsiniz.

Yemeklerin yanında alternatif ürün olarak tüketilen turşularla ilgili hanımların en çok merak ettiği konuların başında; “turşu neden köpürür?” sorusu gelmektedir. Gelin bu konuyu hep birlikte ele alalım 🙂

Turşunun Köpürmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Turşunun Hava Alması

Turşunun tam olarak olması ve kıvamına gelmesi için uzunca bir süre kapalı bir kavanozda bekletilmesi gerekmektedir. Kavanozun kapağının iyice kapatılmamış olması ve turşunun hava alması durumunda turşunun üst tabakasında köpürme ve beyaz bir tabaka oluştuğu gözlenir.

2-)Turşu Sıcak Bir Ortamda Bekletilirse

Eğer turşunuzu güneş alan veya sıcak bir bölgede bekletirseniz, yine turşuda köpürme gözlemleme ihtimaliniz olasıdır. Bunu önlemek adına turşunuzu serin ve ışık almayan bölgede bekletmeniz gerekmektedir.

3-)Turşu Çok Uzun Süre Bekletilirse

Eğer turşunuzu çok uzun süre beklettiyseniz de, turşu üzerinde köpürme ve beyaz tabaka oluşması olasıdır. Bu durum turşunun bozulduğu anlamına gelmez. Bir kaşık yardımıyla turşunun üzerindeki beyaz tabakayı temizleyip, afiyetle temizleyebilirsiniz.

Turşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Turşunun lezzetli olabilmesi için, köpürmemesi ve yumuşamaması için bazı konularda dikkatli olmanızda fayda vardır. Aşağıda turşu kurarken/yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan detaylıca bahsettik.

1-)Sebzelerin Taze ve Olgun Olmasına Dikkat Edin

Turşu yapmak için temin ettiğiniz sebzelerin, tamamen taze ve olgun olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Satın alınan sebzelerin taze ve olgun olması, turşunun lezzetini doğrudan etkileyici bir faktördür. Bu yüzden pazardan veya manavdan yapacağınız sebze turşusunun en tazelerinden seçmeye özen gösteriniz.

2-)Cam Kavanoz Kullanmaya Özen Gösterin

Turşu kurarken her ne kadar plastik kavanozlar kullanılabilse de, tercihinizi cam kavanozlardan yana yapmanızda fayda vardır. Cam kavanozların içerisine kurduğunuz turşularınız hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olacaktır.

3-)Seçtiğiniz Sirke ve Tuz Oranınız Çok Önemli

Turşu yaparken kullandığımız başlıca malzemelerimiz; sirke ve tuzdur. Marketten sirkeyi temin ederken, sirkenin kaliteli olduğundan bilindik bir marka olduğundan emin olmanız lezzet açısından çok önemlidir. Turşunun tuz oranı ise diğer önemli bir konudur. Tuz oranının ne çok fazla ne de çok az olması gerekmektedir. Göz kararı damak tadınıza göre optimum seviyede bir oran belirleyerek turşunuzu kurabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *