Pratik Bilgiler

Elma Sirkesiyle Turşu Olur mu?

Turşu yapımında elma veya üzüm sirkesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her ne kadar toplumumuzda üzüm sirkesi daha çok tercih edilse de, elma sirkesi de tercih edilebilmektedir. Üzüm sirkesinin daha çok tercih edilmesinin ana nedeni; üzüm sirkesinin elma sirkesine göre daha sert bir yapıda olmasıdır.

Turşuya Elma Sirkesi Konur mu?

Çoğunlukla üzüm sirkesi veya sirke sevmeyenler için limon suyu tercih edenlerin en çok merak ettiği konuların başında; “elma sirkesiyle turşu olur mu?” sorusu gelmektedir. Tamamen kişinin tercihine bağlı olarak elma sirkesi turşu yapımında tercih edilebilir. Fakat yazımızın başında da belirttiğimiz gibi elma sirkesiyle yapılan turşu, üzüm sirkesine nazaran daha yumuşak olduğundan tamamen kişinin tercihine kalmaktadır.

Turşuya Elma Sirkesi mi Üzüm Sirkesi mi Gider?

Üzüm sirkesi daha sert ve keskin turşu tadı isteyenler tarafından tercih edilirken, elma sirkesi daha yumuşak bir tat isteyenler tarafından tercih edilir. Salatalık turşusuna, biber turşusuna veya istediğiniz başka bir turşuya; tamamen tercihinize ve damak tadınıza bağlı olarak elma sirkesi de üzüm sirkesi de koyabilirsiniz.

Turşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • İlk olarak turşusunu kuracağınız sebzelerin, pazardan taze taze alındığına-bayat olmadığına emin olmanız gerekiyor. Taze ve olgunlaşmış sebzelerinizi temin ettikten sonra gelin işlemlere birlikte başlayalım 🙂
  • Tuz oranını ne çok fazla ne de çok az olarak ayarlamalısınız. Turşu yapımında ilave edeceğiz tuz oranı oldukça önemlidir.
  • Turşuyu yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ister limon suyuyla(sirke sevmiyorsanız), ister üzüm sirkesiyle isterseniz de elma sirkesiyle yapabilirsiniz. Fakat kullanacağınız bu sıvının dozu oldukça önemlidir. Çok fazla sirke veya limon suyu koymanız, turşunun tadının çok ekşi olmasına ve yenmeyecek lezzet vermesine neden olabilir.
  • Turşunuzu kurduktan sonra plastik kavanozlar yerine cam kavanozlar tercih etmeniz çok önemlidir. Olabildiğince plastik kavanozlarda, kaplardan uzak durun.
  • Turşu kavanozunun kapağının iyice sıkı bir şekilde kapandığından emin olun. Turşunun hiçbir şekilde hava almaması, hava ile temas etmemesi gerekmektedir. Genellikle turşunun olması 15 gün ila 1-2 ay arasında sürmektedir. Eğer kavanoza baktığınızda sarımsı bir renk görüyorsanız, bu durum turşunun olduğu anlamına gelir. Turşunun olduğundan emin olduktan sonra kapağını açın. Öncesinde kesinlikle kapağını açmamanız gerekmektedir.

Turşu Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Turşunun kesinlikle rutubet olmayan kapalı ve serin bir ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir.
  • Işık ile temasının olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Kapağının iyice sıkı bir şekilde kapalı olduğundan emin olunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *