Pratik Bilgiler

Reçelin Şekeri Az Olursa Ne Yapılır?

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi olan reçel, neredeyse her taze meyden yapılabilir. Taze meyvelerle yapılan reçeller kavanozlara konularak ister kahvaltıda ister tatlılarda lezzetle yenilebilir.

Çilekten, elmadan, ayvadan, incirden ve daha aklınıza gelebilecek her türlü meyveden reçel yapabilirsiniz. Reçel yapımında hanımların en çok merak ettiği konular; “reçelin şekeri az olursa ne yapılır?” ve “reçelin şekeri fazla olursa ne yapılır?” sorularıdır.

Reçelin Şekeri Az Olursa Ne Yapmam Gerekir?

Reçelinizi taze taze meyvelerinizden çok güzel bir şekilde hazırladınız ve kavanozlarınıza koydunuz. Fakat tadına bir bakıyorsunuz ki, reçelinizin şekeri oldukça az. Reçelinize şekeri az koyduğunuzu yalnızca tadından değil, koyuluk durumundan da anlayabilirsiniz. Eğer reçele çok az şeker koyduysanız, reçel sulanır. Sulu bir reçel yaptıysanız da, göz kararı şekilde biraz daha şeker ilave etmeniz gerekmektedir. Şekeri bir anda çok fazla ilave etmemeye dikkat edin, azar azar ilave edin.

Az Şekerli Reçel Olur mu?

Eğer az şekerli reçel yapmak istiyorsanız ve bu şekilde tüketilip tüketilmeyeceğinden emin değilseniz, az şekerli de olsa reçeli yiyebileceğinizi söyleyebiliriz. Ancak şekerin az olması reçelin ömrünü kısaltıcı bir etki yapar. Reçelin şekeri ne kadar fazla konulur ise dayanma süresi de o kadar fazla olur. Eğer az şekerli bir reçel yaparsanız, 2-3 ay gibi bir sürede tüketmeniz gerekecektir. 2-3 aydan sonra reçelde bozulma meydana gelebilir.

Reçelin Şekeri Fazla Olursa Ne Yapılır?

Eğer reçelinize çok fazla şeker koyduysanız, reçelin kıvamında koyulaşma ve tadında iç bayıltıcı bir hal görebilirsiniz. Şekerin çok fazla koyulması, reçelin hem kıvamını hem de tadını bozar. Reçele şekeri fazla kaçırma problemine hanımlar tarafından çok sık rastlanır. Fakat endişeye gerek yok, bunu çok rahat bir şekilde telafi edebilirsiniz 🙂

Her ne kadar reçelin şekerini azaltmada, su ekleme yöntemi kullanılsa da daha pek çok çözüm bulunmaktadır. Reçelin şekerini azaltmak için aşağıdaki yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

1-)Su Ekleme Yöntemi ile Şekeri Azaltma Yöntemi

Reçeldeki fazla şekeri, su ekleyip tekrar reçeli kaynatarak çözebilirsiniz. Olması gerekenden fazla şeker koyduysanız, göz kararı oranda sıcak su ilave edebilir ve sonrasında reçelinizi tekrar kaynatarak afiyetle yiyebilirsiniz.

2-)Limon Kabuğu İlave Ederek Şekeri Azaltma Yöntemi

Eğer reçelinize su ekleyerek, reçelin kıvamını bozarım diye endişeleniyorsanız limon kabuğu yöntemi tam da size göre. İlk olarak 1 adet limonun kabuğunu soyun ve reçelin içerisine atın. Sonrasında 20 dakika daha kaynatın. Bu işlem sayesinde reçelinizin şeker oranını oldukça dengelemiş olacaksınız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; reçele çok fazla limon kabuğu atılmaması. Eğer çok fazla limon kabuğu koyarsanız, reçelin tadında bozulma meydana gelebilir. Ortalama 1 adet limonun kabuğu yeterlidir.

3-)Hangi Meyveden Reçel Yaptıysanız Ondan İlave Edin

Reçelinizi hangi meyveden yaptıysanız, yine o meyveden ilave ederek kaynatma aşamasına geçin. Reçelinize ilave ettiğiniz meyveden sonra  bu kez çok çok az şeker koyun ve tekrar kaynatın. Bu yöntemin sonucunda biraz reçel miktarınızı arttırmış olsanız da, reçelin şeker oranını dengelemiş olacaksınız. Şimdiden tüm okurlarımıza afiyet olsun…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *