Pratik Bilgiler

Tavuk Sirkeli Suda Bekletilir mi?

Tavuk sirkeli suda bekletilir mi? sorusu pek çok tavuk sever tarafından merak edilmektedir. Özellikle tavuk yemeklerini yapmadan önce tavuğa lezzet katmak ve tavuktaki mikropları öldürmek için sirke veya limon suyu gibi asidik bazlı sıvılar tercih edilebilmektedir.

Tavuk Sirkeli Suda Bekletilir mi?

Marketten veya şarküteriden temin ettiğiniz tavuğu, yemek olarak yapmadan önce sirkede vaya limon suyunda bekletebilir hatta yıkayabilirsiniz. Bunu yapmamızın başlıca nedeni; tavuktaki mikropları öldürmek ve yapacağımız tavuk yemeğinin daha lezzetli olmasını sağlamaktır.

Bu sebeplerinde haricinde uzun süre markette bekleyen tavuğa, kötü koku sinmiş olabiliyor. Bu kötü kokuyu gidermek için de tavuğu sirkeli suda bekletebilirsiniz. Fakat sirkeli suda bekletip, yıkamanıza rağmen tavuktan gelen kötü koku hala devam ediyorsa bozulmuş olabilir. Böyle bir durumda dikkatli olmanızda fayda var.

Tavuğu Sirkeli Suda Bekletmenin/Yıkamanın Faydaları Nelerdir?

  • Limon suyu ve sirke, tavuk etini yumuşatır ve tavuğun pişme süresini kısaltır.
  • Ayrıca tavuğu buzdolabında saklayacaksanız da, saklama sürenizi uzatır.
  • Tavuğa sinmiş kötü kokuyu giderici bir etki yapar.
  • Tavuğun üzerindeki mikropları öldürür.
  • Tavuk yemeğinizin daha lezzetli olmasını sağlar.

Et Sirkeli Suda Bekletilir mi?

Beyaz eti(tavuk etini) sirkeli suda bekletmenin başlıca faydalarından bahsettik. Aynı şekilde etin sirkeli suda bekletip bekletilemeyeceği de merak konusudur. Özellikle kuşbaşı etleri, yemeği yapmadan 1 gece önce sirke veya limon suyunda iyi bekleterek etin çok daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle hem kırmızı etin lezzetine lezzet katmış olursunuz hem de pişme süresini kısaltmış olursunuz.

NOT: Eğer tavuğu yıkamak veya sirkeli suda bekletmek istemiyorsanız da, şarküteriden aldığınız haliyle yemeğinizi yapabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz. Şimdiden tüm okurlarımıza afiyet olsun 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *