Baklava Buzdolabına Konur mu?

Baklava şerbetli bir tatlıdır ve şerbetli tatlıların hiç biri, daha doğrusu içerisinde yoğun miktarda şeker bulunduran hiçbir tatlı buzdolabında saklanmamalıdır.

Baklava Buzdolabına Konur Mu?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi buzdolabı içerisinde yoğun şeker bulunan tatlıların saklanması için uygun bir yer değildir. Bunun en temel nedeni tatlıların şekerlenmesine sebep olmasıdır. Reçel gibi tatlılar buzdolabında saklansa ve şekerlense bile bu giderilebilir bir durumdur. Fakat şerbetli tatlılar maalesef tüketilmeyecek duruma gelir ve atılmak zorundadır.

Baklava gibi şerbetli tatlılar, kısa sürede tüketilmesi gereken tatlılardır. Bu yüzden oda sıcaklığında beklemesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Dilerseniz fırınınızın içinde dilerseniz mutfak tezgahınızda veya mutfak dolaplarınızda hava almayacak bir şekilde saklayabilirsiniz.

Tatlıların Şekerlenmesi Durumunda Ne Yapılır?

Sütlü tatlılarda şekerlenme gibi bir durum söz konusu değildir. Şerbetli tatlılar ise zaten belli bir ısıdan geçirilerek yapıldığı için giderilmesi oldukça zor olacaktır. Fakat size bahsedeceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Buhar Yöntemi: Buhar yöntemi şekerlenme durumunu tamamen ortadan kaldırmak için uygulanan basit ve doğal bir yöntemdir. Tek yapmanız gereken büyük bir tencerenin içerisine bir miktar su doldurmalısınız. Sonrasında tatlılarınızı da bu tencerenin içine tam geçmeyecek büyüklükte başka bir tencere içine koymalısınız. Su dolu tencere kaynamaya başladığında, sudan çıkan buhar bir üst tencereye yani tatlıların olduğu tencerenin de ısınmasını sağlayacak. Böylece biraz zaman alsa da, şekerlenme ortadan kalkacaktır.
  • Su Yöntemi: Bu yöntemde yine buhar yöntemiyle benzerlikler göstermektedir. Burada yine bir tencere içerisine az miktarda su koymanız gerekiyor. Bu suyun içine tatlılar ıslanmayacak şekilde yine küçük, ısıya dayanıklı bir kap içerisine tatlılarınızı koyarak suyun kaynamasını sağlamalısınız. Böylece su kaynadıkça ortaya çıkan sıcaklık ile tatlılar da ısınacaktır ve şekerlenme daha makul bir seviyeye inecektir.

Bahsettiğimiz her iki yöntemde aslında şerbetli tatlılar için kullanılan yöntemler değildir. Daha çok reçel veya bal gibi tatlılarda kullanılmaktadır.

Şerbetli Tatlıları Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Şerbetli tatlıları saklarken önceliğiniz sürekli de belirttiğimiz gibi, buzdolabından uzak olmanız gerekiyor. Kesinlikle buzdolabında muhafaza etmemelisiniz. Bunun haricinde, tatlınızın kendi ambalajında muhafaza edebilir veya kapalı cam bir kap içerisinde de tatlınızı saklayabilirsiniz.
  • Tatlılar içindeki şekerden dolayı çabuk sinek veya karınca çeker. Bu yüzden böceklenebileceği bir ortamdan da uzak tutmanız iyi olacaktır.

Baklavanın Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Baklava yenecek miktarda alınıp birkaç gün içerisinde tüketilen bir tatlı olduğu için genellikle bozulma gibi durumlara az rastlanır. Fakat bu durum baklavanın kesinlikle bayatlamayacağı anlamını taşımaz. Bu yüzden mümkün olduğunca doğru bir şekilde saklanması önemlidir.

Baklava, yukarıda da sık sık bahsettiğimiz gibi, buzdolabında saklandığı zaman kısa süre içerisinde şekerlenir. Bu şekerlenme durumu tam olarak bozulduğu anlamına gelmez ama tüketirken aradaki belirgin lezzet farkını hissedebilirsiniz. Birkaç gün buzdolabında kalmış baklava ise daha yoğun bir şeker tadına sahiptir ve tüketilmesi daha zor bir hal alır. Bunun dışında, baklava dediğimiz gibi kısa süre içinde tüketilmesi gereken bir tatlı olduğu için, aldığınız tatlının uzun süre oda sıcaklığında beklemesi de yine tadında farklılıklara sebep olur. Aynı zamanda baklava tazeyken ağızda dağılır ve çıtır çıtırdır. Bayatlamış baklava ise tam tersine daha lastik gibi bir tat bırakacaktır.

Baklavanın beklediği ortam normal sıcaklığın üstünde veya altındaysa da yine şekerlenme ya da kristalleşme belirtileri görülebilmektedir.

Baklava Yaparken Dikkat!

Baklava yapılırken genellikle yapılan büyük bir hata var; baklava emek isteyen bir tatlı olduğu için sonrasında geri dönülmez bir sorun yaşamamak adına, baklavayı pişirdikten sonra şerbetini hazırlamalısınız ve yine baklava soğukken sıcak şerbeti dökmeye özen göstermelisiniz.b

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *