Yumurta Kaç Dakikada Kaynar?

Türk kahvaltılarının olmazsa olmazlarından biri yumurtadır. Yumurta çeşitli şekillerde yapılabilir. Haşlama, tereyağında, sucuklu ya da menemen içinde çeşit çeşit kahvaltılık olarak tüketilebilir. Çocukların bile seveceği şekilde hazırlanan yumurta protein ve vitamin deposudur. Ayrıca oldukça da ekonomiktir. Sanayileşen ülkemizde şimdilerde köy yumurtası revaçta. Market raflarında gördüğümüz yumurtalar ise sınıflara ayrılmış durumda. Her bütçeye hitap eden yumurtayı marketlerde bulabilirsiniz.

Yumurta pişirirken dikkat edilmesi gereken şey pişirme şekli ve süresidir. En kolay yumurta pişirme yöntemlerinden birisi haşlamadır. Peki yumurta kaç dakikada haşlanır?

Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?

Yumurtanın haşlanma süresi pişirme yöntemine göre farklılık göstermektedir. Herkesin de bildiği gibi haşlanan yumurta üç şekilde olabilir. Bunlar; katı yumurta, rafadan yumurta ve kayısı yumurta. Şimdi sırasıyla bunların haşlanma sürelerine bakalım.

1. Cıvık Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?

En az sürede cıvık yumurta yöntemi rafadan yöntemidir. Vakti oldukça kısıtlı olup da yumurtasız güne başlayamayanlar için cıvık yumurta  Yumurtanın beyazı oldukça yumuşak, sarısı ise çok az pişmiş ise akışkan kıvamda yumurtadır. Ocağa su koyun, yumurta kaynamaya başladıktan sonra ocakta 2 dakika daha bekletin. Daha sonra kaynattığınız kabın içinden çıkarıp soğuk suda bekletin.

2. Rafadan Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?

Rafadan yumurta sevenler yumurtayı ocağa koyduktan sonra 3 dakika bekletmeleri yeterli olacaktır. Eğer yumurtayı ocağa koyduğunuzda saate bakmamışsanız ya da süreyi tam olarak ayarlayamıyorsanız, yumurtayı içine koyduğunuz suyun kaynamasını bekleyin ve yavaş bir şekilde 100’e kadar sayın. Bu saydığımız yöntemle yumurta rafadan olacaktır.

3. Kayısı Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?

Yumurtanın rafadan yumurtaya kıyasla daha katı yani kayısı kıvamında yemeyi sevenler kayısı kıvamında yumurta yapmak için, yumurta kaynayan suya bırakılır ve 5 ila 6 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan yumurta daha sonra soğuk suya tutulur. Böylece yumurtanız kayısı kıvamında yemeye hazır.

4. Katı Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?

Yumurtayı katı şekilde sevenlerin ise biraz daha fazla zaman vermeleri gerekmektedir.Yumurtayı kaynar suya koyduktan sonra en fazla 12 dakika içinde katı olarak piştiğini göreceksiniz.

Tüm bu süreler yumurtanın türüne göre çeşitlilik göstermektedir. Köy yumurtası diye adlandırdığımız doğal yumurtalar daha uzun sürede haşlanacaktır. Buna karşılık market raflarında olan yumurtalar genellikle gezen tavuk yumurtası değildir ve daha hızlı şekilde haşlanır. Yine yumurtanın büyüklüğüne göre de haşlanma süresi değişecektir.

Yumurtanın haşlanma süresinin yukarıdaki dakikalar kadar olması ve iyi ayarlanması çok önemlidir. Eğer yumurta katı kıvamda olması için gereken en fazla 12 dakikadan daha uzun süre haşlanırsa; yumurtanın sarısında bulunan demir ve beyazında bulunan sülfür birleşir. Bunun sonucunda yumurta sarısının çevresinde yeşilimsi bir halka oluşur. Çoğumuz bu halkayı görmüşüzdür. Bu halkayı gördüğünüz an yumurtayı tüketmemeniz gerektiğini bilin. Bu kadar uzun süre haşlanan yumurtaları yememelisiniz. Bu nedenle yumurta 12 dakikadan fazla haşlanmamalıdır. Aksi taktirde yumurtadaki vitaminlerin ve proteinlerin etkisi kaybolur.

İçinde bulunan vitaminler ve proteinler vücudumuz için oldukça faydalıdır. Eğer sağlıklı bir beslenme istiyorsanız, mutlaka günde 1 adet yumurta tüketmelisiniz. Bu vitamin ve proteinleri vücudunuza almanız içinse haşlanma süresine dikkat etmelisiniz.

Haşlama süresini kısaltmak için ise size şimdi birkaç tüyo paylaşıyoruz. Yumurtayı haşlayacağınız suyun içine 1 ila 2 tatlı kaşığı tuz ekleyin. Haşladığınız yumurtanın sayısı arttıkça ekleyeceğiniz tuz miktarı da artacaktır. Suyun içine tuz eklemeniz pişirirken yumurtanın çatlamasını engelleyecek, ve yumurtanın bütün halinde kaynamasını sağlayacaktır. Tuz yerine yumurta üzerinde iğne ile açtığınız delik de aynı işlevi görecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *